9 Юли, 2026

Министър Петкова: В интерес и на ЕС е да има газов хъб в България

Министър Петкова: В интерес и на ЕС е да има газов хъб в България

Това стана ясно от изказването на Петкова по време на международна конференция за енергийна инфраструктура в датската столица Копенхаген, в която участва.

"Стратегическото географско разположение на страната ни, стартиралите процедури за търсене и проучване на нефт и газ дълбоко в Черно море, както и ускорената работа по изграждане на междусистемна свързаност между България и съседните страни, са отлични предпоставки за създаването на регионален газоразпределителен център в България. Реализацията на тази концепция ще е още един гарант за енергийната сигурност на Европа.", изтъкна Петкова

Българският министър на енергетиката обясни още, че предстои определянето на дата за подписване на окончателното инвестиционно решение за изграждане на интерконектора Гърция-България. По думите на Петкова газовата връзка с южната ни съседка е стратегическа не само за България, но и за целия регион на Югоизточна Европа.

Като друг важен проект за страната, Петкова посочи интерконектора със Сърбия.

"С неговото изграждане ще се увеличи пазарната интеграция и ще се засили конкуренцията. Свързването на българската и сръбската преносни мрежи ще даде възможност за обединяване с газопреносната мрежа на ЕС, както и ще осигури двупосочен поток на природен газ", каза още тя. 

Сподели:
Милен Велчев и Николай Василев говорят на различни езици - две царски юпита, два различни прочита на кабинета „Радев“

Милен Велчев и Николай Василев говорят на различни езици - две царски юпита, два различни прочита на кабинета „Радев“

Единият вижда стабилност в лицето на Гълъб Донев, другият определя бюджета му като „свинщина“ и настоява той да бъде изхвърлен

NYT: Близо 1 млн. фенове на Тръмп са загубили почти 4 млрд. долара от мемкойна $TRUMP

NYT: Близо 1 млн. фенове на Тръмп са загубили почти 4 млрд. долара от мемкойна $TRUMP

Според изданието моделът на мемкойна е бил структуриран така, че да носи приходи на Тръмп независимо дали цената на токена се покачва или спада.

CNN: Решението на Тръмп  да не поднови споразумението с Мексико и Канада  създава още повече несигурност

CNN: Решението на Тръмп да не поднови споразумението с Мексико и Канада създава още повече несигурност

През 2024 г. САЩ са внесли стоки на стойност над 900 милиарда долара от двете съседни страни

Коментари (0)