17 Април, 2026

Министър Петкова води малките ВЕИ-та в парламента

Министър Петкова води малките ВЕИ-та в парламента

снимка: пресцентър на МЕ

Министърът на енергетиката Теменужка Петкова обеща да инициира среща с представители на Народното събрание, Министерството на енергетиката, Комисията по енергийно и водно регулиране и Държавен фонд "Земеделие", на която производителите на електроенергия от възобновяеми източници да изложат своите искания. Това стана ясно по време на срещата й с представители на ВЕИ сектора след днешния им протест заради промяна в Закона за енергетиката, направена през юли месец 2015 г.

Министър Петкова обясни, че с тази промяна е решен въпрос, свързан с двойно финансиране. Оказва се, че производителите на енергия от възобновяеми източници, които са получили финансиране по Оперативна програма за развитие на селските райони от Държавен фонд "Земеделие" са получили преференциални цени и с решение на бившата Държавна комисия за енергийно и водно регулиране. След извършена проверка от Европейския одитен орган по програмата е констатирано двойно финансиране.

По отношение на промяната в Закона за енергетиката Конституционният съд се е произнесъл, че тя е законосъобразна, напомни още Петкова.

Предстои да се насрочи среща между заинтересованите страни за следващата седмица.
Сподели:

Коментари (0)

Криптоимперията на Ружа Игнатова рухна окончателно...

Криптоимперията на Ружа Игнатова рухна окончателно...

САЩ започват да връщат парите на пострадали инвеститори, които могат да кандидатстват за компенсации от конфискувани активи на стойност над 40 милиона долара

Доходът от работна заплата през 2025 г. е нарастнал с 16.4% спрямо 2024 г.

Доходът от работна заплата през 2025 г. е нарастнал с 16.4% спрямо 2024 г.

За последните десет години (2016 - 2025 г.) общият доход средно на лице от домакинство почти се е утроил - нарастнал е 2.8 пъти, съобщават от НСИ. 

Министър Трайков посочи два свои приоритета - стабилна енергийна система и запазване на цените за потребителите

Министър Трайков посочи два свои приоритета - стабилна енергийна система и запазване на цените за потребителите

Министърът на енергетиката проведе ключова среща с ръководствата на Електроенергийния системен оператор, Националната електрическа компания, Комисията за енергийно и водно регулиране и Фонд „Сигурност на електроенергийната система“