Зехтинът става все по-скъп. Цената на растителното масло е скочила с 20% през миналата година, след като сушата и различни болести унищожиха голяма част от европейската реколта. Експерти прогнозират, че това може да се случи и през 2016 г.
Световното производство на зехтин се е свило с една трета през 2015 г., показват данните на Международния комитет по маслиновото масло (International Olive Council).
Испания, която доставя 40% от зехтина в глобален мащаб, имаше проблеми с необичайно горещото лято на 2014 г. По думите на производителите там тази реколта е била най-лошата от близо 20 години насам.
Така, за да успеят да отговорят на търсенето на пазара, те са принудени да продават от резервите си. Подобни са очакванията и за сезона 2015 – 2016 г. заради горещото време.
От Международния комитет по маслиновото масло прогнозират, че Испания ще произведе 1,2 милиона тона тази година, което ще е с повече от предходната. Въпреки това количеството ще остане под това от 1,8 милиона тона, което страната традиционно осигурява на световния пазар, пише CNN Money.
Същото важи и за Италия, която осигурява 20 на сто от производството в глобален мащаб. През миналата година обаче там голяма част от реколтата беше покосена от болести.
Високите цени на маслиновото масло обаче принудиха търговците да предложат на клиентите си други алтернативи, като консумацията на зехтин през миналата година е намаляла със 7 на сто.
Още от Бизнес
Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути
УНСС обяви започването на първата магистърска програма по криптоикономика от 2025 г. и автентичността на дипломите там също ще бъдат гарантирани чрез блокчейн технологии
Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация
Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%
КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините
Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.