Китай премина още един икономически праг – средната класа в страната е достигнала 109 милиона души. Така за първи път азиатската страна изпреварва САЩ, показва доклад на швейцарската банка Credit Suisse. Въпреки по-ранни данни, че през 2000 г. средната заплата в Китай е била 36% от тази в Америка. В края на 2010 г. е 48%, а прогнозите са в края на 2015 г. да е 69%.
Средната класа в Китай расте с много по-бързи темпове, отколкото в САЩ. От 2000 г. Китай е увеличил средната си класа с 43.4 милиона възрастни, докато Америка е добавила едва 22 милиона, сочи още анализът. В световен мащаб 664 милиона, или 14% от възрастното население, са в категорията средна класа през 2015 г. Това е ръст със 140 милиона спрямо 2000 г. Тя расте с по-малък темп, отколкото богатство в горния край на икономическата спектър тази година. В Азия растежът е по-голям, отколкото в Европа и Северна Америка.
„Средната класа като цяло ще продължи да се разширява в развиващите се икономики, особено в Азия. В резултат ще видим промяна в моделите на консумация, както и социални промени. От историческа гледна точка средната класа винаги е била символ на стабилност и напредък“, казва изпълнителният директор на Credit Suisse Тиджан Тиам по повод доклада.
В изследването средната класа в горния спектър се определя на базата на „богатство, а не на промяна в доходите“ и се сравнява със САЩ, защото Америка традиционно има най-голямата средна класа в света. Прагът за влизане в категорията на средната класа се определя като притежание на богатство „двойно на средния годишен доход“, или $50 000 в САЩ (спрямо цените в средата на 2015 г.).
Таванът се определя по два начина – като се умножи по десет тази сума, или „средствата, необходими на човек във възраст, близка до пенсиониране, за да купи годишния си доход, като плаща средната заплата до края на живота си“.
Летвата за средна класа в различните държави е различна. В България – най-бедната от страните-членки на ЕС, за да се числи едно четиричленно семейство към средната класа, то неговият общ месечен доход трябва да се равнява на около 2400 лв., се казва в изследване на Института за пазарна икономика през 2013 г. Според доклад на Националния съвет по разузнаване на САЩ бедността в света на практика ще бъде елиминирана към 2030 г., което ще доведе до появата на средната класа от близо 2 милиарда души
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг