Брутният вътрешен продукт на България се повиши през второто тримесечие на 2016 година с 0,7% спрямо първите три месеца, запазвайки доброто темпо на растеж от началото на годината и от последните три тримесечия на 2015 година, показват предварителни данни на Националния статистически институт (НСИ), съвпадащи с експресната оценка, направена през август.
На годишна база БВП на България за периода април - юни се повиши с 3,0% (спрямо второто тримесечие на 2015 година) след растеж с 2,9% през първото тримесечие, като и тези данни остават без ревизия спрямо първоначалната оценка на националната статистика. Брутният вътрешен продукт през второто тримесечие на 2016 година възлиза на 21,916 млрд. лева по текущи цени, като преизчислен в евро, БВП е съответно в размер на 11,205 млрд. евро и на човек от населението се падат 1568 евро (или по 3067 лева). Създадената от отраслите на националната икономика брутна добавена стойност през второто тримесечие на 2016 година възлиза на 18,853 млрд. лева по текущи цени. През вторите три месеца на настоящата година относителният дял на аграрния сектор в добавената стойност на икономиката е на равнище от 4,2%, което представлява понижение на равнището му с 0,4 процентни пункта спрямо същото тримесечие на предходната година. В същото време индустриалният сектор запазва относителния си дял в добавената стойност на икономиката от 29,3%, докато относителният дял на добавената стойност, реализирана от дейностите в сферата на услугите, нараства до 66,5% от 66,1% през същия период на 2015 година. За крайното потребление през второто тримесечие на 2016 година се изразходват 75,1% от произведения БВП, а инвестициите (бруто образуване в основен капитал) формират 21,6% от произведения БВП в нашата страна, показват предварителните данни на НСИ. Външнотърговското салдо от стоки и услуги е положително и в размер на 340 млн. лева (или 1,6% от БВП), като на тримесечна база износът на стоки и услуги намалява равнището си от предходното тримесечие с 0,9%, докато вносът нараства с 1,6%. Спрямо година по-рано обаче, износът на стоки и услуги през периода април - юни нараства с 2,4% при свиване на вноса с 3,4 на сто. Важен принос за регистрирания положителен икономически растеж през второто тримесечие отново има крайното потребление, което нараства с 0,2% на тримесечна и с 1,8% на годишна база и формира 75,1% от БВП.
Бруто образуването в основен капитал (инвестициите на компаниите) се повишават на тримесечна база с 0,5%, но бележат спад с 4,4% спрямо второто тримесечие на миналата година. Днешната потвърдена оценка на НСИ за второто тримесечие, показваща растеж на БВП с 3,0% на годишна база, надвишава значително на този етап правителствената бюджетна прогноза за икономически растеж с 2,1%, както и пролетните прогнози на Европейската комисия и на Международния валутен фонд, според които БВП на България ще отбележи през настоящата година растеж съответно с 2,0% и с 2,3%. В същото време производителността на труда през второто тримесечие на настоящата година се увеличава с 1,4% спрямо година по-рано, а заетите лица в икономиката на страната са 3,5871 милиона, като на едно заето лице се падат 6019,1 лева от текущия обем на брутния вътрешен продукт. Според предварителните данни на НСИ, за второто тримесечие на 2016 година равнището на производителността на труда е най-високо в индустриалния сектор – 6348,8 лева брутна добавена стойност (БДС) средно на един зает. В сектора на услугите всеки зает произвежда средно 5485,0 лева БДС, като най-ниска е производителността на труда в аграрния сектор – 1078,3 лева БДС на един зает.
Още от Бизнес
Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути
УНСС обяви започването на първата магистърска програма по криптоикономика от 2025 г. и автентичността на дипломите там също ще бъдат гарантирани чрез блокчейн технологии
Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация
Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%
КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините
Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.