31 Януари, 2026

Окончателно: Минималната пенсия става 165 лв. от юни догодина

Окончателно: Минималната пенсия става 165 лв. от юни догодина

Минималната пенсия се увеличава с 4 лв. от юни 2017 г., като размерът ѝ не може да бъде под 165,25 лв. Това решиха депутатите при гласуването на второ четене в пленарна зала на бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО)

Депутатите записаха в закона, че от средата на 2017 г. се увеличават възрастта и стажа за пенсия за всички категории труд. Пенсиите ще се увеличат с 2,4% заради увеличаването на тежестта на всяка година трудов стаж във формулата за изчисляването им, като се запазва „таванът“ в размер на 35% от максималния осигурителен доход (910 лв.). Депутатите приеха още през 2017 г. следните минимални месечни размери на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица съобразно облагаемия им доход за 2015 г. като самоосигуряващи се лица:

- до 5 400 лв. - 460 лв.;
- от 5 400,01 лв. до 6500 лв. - 500 лв.;
- от 6 500,01 лв. до 7500 лв. - 550 лв.;
- над 7 500 лв. - 600 лв.;

Минималният месечен размер на осигурителния доход за регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители остава 300 лв. Максималния месечен размер на осигурителния доход също остава без промяна на 2 600 лв. Минималният месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, които не са упражнявали дейност през 2015 г., както и за започналите дейност през 2016 и 2017 г. остава 460 лв., решиха още депутатите. Паричното обезщетение за отглеждане на малко дете през втората година от майчинството също остава 340 лв. на месец, както е и в момента.

Сподели:

Коментари (0)

Сигнали и проверки: какво правят институциите през февруари

Сигнали и проверки: какво правят институциите през февруари

Контролът върху цените след въвеждането на еврото остава водещ приоритет за контролните органи

Ядрен бункер в Алпите пази златото на Tether: Крипто гигантът се готви за икономически Апокалипсис

Ядрен бункер в Алпите пази златото на Tether: Крипто гигантът се готви за икономически Апокалипсис

С поръчки от 2 тона седмично, компанията зад най-големия стейбълкойн вече притежава повече злато от десетки държави и наема топ банкери, за да управлява секретния си резерв

България е изтеглила €300 милиона дълг сама за един месец в еврозоната

България е изтеглила €300 милиона дълг сама за един месец в еврозоната

Зaceгa нямa ĸaĸ ĸaтeгopичнo дa ce ĸaжe дaли eвpoзoнaтa вeчe ocигypявa пo-дoбpи ycлoвия зa финaнcиpaнe