21 Април, 2026

Отчетоха отрицателно външнотърговско салдо

Отчетоха отрицателно външнотърговско салдо

Отрицателно външнотърговско салдо отчете Националният статистически институт. За ноември данните за търговията със страни от Европейския съюз отчита, че вносът у нас е превишил износа към тях с 3,7 млрд. лева. Основните търговски партньори на България са Турция, Сингапур и Китай

Основните ни партньори остават Германия, Италия, Румъния и Гърция. Изнасяли сме повече химически продукти, но в Европа са се използвали по-малко български напитки и цигари. За страните извън ЕС статистиката отчита, че износът ни е намалял с 6,6 на сто през 2014-а година, като прави впечатление за голямото намаление при обмена с Русия. Вносът от третите за ЕС страни обаче се е увеличил през миналата година с 6,7 на сто.

При търговията със страните от Европейския съюз за периода януари-ноември се отчита увеличение и при износа, и при вноса. Само за ноември обаче се забелязва минус при износа с 0,4 на сто спрямо октомври, докато у нас са внесени повече с 3,5 на сто повече стоки.

Сподели:

Коментари (0)

ББР и Алианц Банк България стартират ново партньорство в подкрепа на бизнеса по програма InvestEU

ББР и Алианц Банк България стартират ново партньорство в подкрепа на бизнеса по програма InvestEU

Подкрепата на ББР се реализира по две направления на InvestEU - „Държава членка“ и „ЕС“, като целта е да се улесни достъпът на българските предприятия до финансиране чрез предоставяне на банкови гаранции при облекчени условия

Япония започва  да изнася  военни кораби за първи път след Втората световна война

Япония започва да изнася военни кораби за първи път след Втората световна война

Книжата на „Мицубиши Хеви Индъстрис“ отбелязаха ръст с 3,64 на сто, след като компанията съобщи за сделката. Те са поскъпнали с около 75 на сто през последните 12 месеца.

Запечатаха опасни обекти за месо в Силистренско - откриха огнище на антракс

Запечатаха опасни обекти за месо в Силистренско - откриха огнище на антракс

Девет бивола са умрели, собственикът е произвеждал саздърма, пастърма, консерви и месо