Още преди месец Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК) обърна внимание, че отказът на „Овергаз“ да заяви предварително необходимите му количества синьо гориво пред „Булгаргаз“ може да застраши доставките. Заместник-изпълнителният директор на „Овергаз“ Светослав Иванов отчете пред БНР, че са поискали преговори по условията си с „Булгаргаз“.
Председателят на БФИЕК, чиито членове консумират около 30% от газът у нас, Константин Стаменов уточни, че предварителните заявки на количества са от всички клиенти на „Булгаргаз“, за да може обемите да се заявят към руската „Газпром“. Ако не се заявят всички количества, това ограничава гъвкавостта по договора.
"Ние имаме право на отклонение от -5 до +20% в рамките на годишните количества. Тоест, може да имаме малко понижение или малко по-голямо завишаване. Ако някой от значимите консуматори не заяви газ до септември на предната година, то за следващата допустимитите отклонения за всички дружества ще бъдат намалени. Това ще редуцира и обема на заявените количества за следващата година", коментира Стаменов. Според него по-малкият капацитет би оскъпил газта с около 3 лв. на 1000 куб. м., но то ще се съчетае и с поскъпването на самата суровина.
Всички големи консуматори солидарно трябва да поемат негативите, според сегашната наредба, за да няма опасност клиентите на „Овергаз“ да останат без газ, уточни той.
От КЕВР са иницирали промени, според които потребителят, който не заявил количествата газ за следващата година, ще понесат финансовия негатив. Ако "Овергаз" са намерили алтернативни доставчици, то тези текстове стават излишни засега, уточни Стаменов
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг