Известната дубайска офшорка TGI Middle east FZE ще е новият мажоритарен собственик на веригата за битова техника и електроника "Техномаркет". Това става ясно от подадено уведомление за предстоящата концентрация в Комисията за защита на конкуренцията.
Антимонополният орган е уведомен, че дубайската фирма има намерение да придобие контрол върху "Техномаркет България", пише clubZ. В момента мажоритарен собственик на веригата е депутатът от ДПС Делян Пеевски чрез фирмата си "НСН инвестмънт", която държи почти 73% от акциите.
TGI Middle east също се свързва с Делян Пеевски и Ирена Кръстева. В интервю за проекта "KTBfiles" и в. "Капитал" банкер Цветан Василев обяснява, че TGI Middle east е компания от Дубай, която е част от веригата по контрабандния износ на цигари през Кюрдистан за Турция.
TGI Middle east е бивш мажоритарен собственик на тютюневия холдинг "Булгартабак", който също е свързван с Пеевски. Офшорката все още държи миноритарен пакет акции (12,2%) в производителя на цигари. До неотдавна се знаеше, че представител на дубайската фирма е Венцислав Чолаков, изпълнителен директор на "Булгартабак" допреди няколко месеца.
Индиецът Рахул Дататрая Нимкар, който също е представител на TGI Middle east, e и мениджър на фирма Best Dairy General Trading LLC, която внася продуктите на "Лакрима" в Обединените арабски емирства (ОАЕ), най-вече сирене и кашкавал. Това писа преди време сайтът за разследваща журналистика "Биволъ". За "Лодис инвест", която произвежда продуктите с марка "Лакрима", също се смята, че е под контрола на Делян Пеевски.
От няколко месеца "Техномаркет" води съдебни спорове с компанията "Глориент инвестмънт БГ" за владението на 14 обекта, които веригата ползва срещу наем. "Техномаркет" спря да плаща месечни вноски за помещенията, след като бе придобита от "НСН инвестмънт" на Пеевски. Към средата на септември т. г. размерът на исковете от страна на "Глориент" достигна 2 млн. евро - от наеми и от причинени вреди в резултат на блокирания достъп до имотите.
В края на октомври ПИБ отпусна 24 млн. лв. кредит на веригата за битова техника. Парите са под формата на револвираща кредитна линия. Дванайсет милиона лева са за оборотни средства, а останалата половина са банкови гаранции. Годишната лихва при отпускането на заема е в размер на 7%, което е над средните нива за корпоративни кредити в последните месеци (4-5%).
„Техномаркет България“ заложи пред банката търговското си предприятие, собствеността върху марките “Техномаркет“ и „Нео“, бъдещи вземания, както и оборотни стоки в 24 търговски и складови обекта (черна и бяла техника, IT продукти и др.) с балансова стойност 47 млн. лв. От тях обаче само стоки за 22 млн. лв. са чисти от тежести, а останалите са заложени по други кредити в полза на БАКБ, Търговска банка Д и КТБ - в несъстоятелност.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг