Енергийният министър Теменужка Петкова обсъди на посещение в Кипър доставките на кипърско синьо гориво за газовия хъб „Балкан“. Петкова разговаря с министъра на енергетиката, търговията, индустрията и туризма Йоргос Лакотрипис, съобщи енергийното министерство. Двамата се срещнаха преди провеждането на първото заседание на създадената с меморандум през февруари тази година работна група по въпросите на енергетиката.
Министърът запозна кипърския си колега с проектите за диверсификация на източниците и маршрутите за доставка на природен газ у нас – газоразпределителния център „Балкан“, междусистемната газова връзка Гърция-България, както и за намерението на българското правителство да участва в проекта за изграждане на терминал за втечнен природен газ на Алексадруполис. По думите й кипърският природен газ е една от възможностите за захранване на газовия хъб.
"В момента се провежда втората фаза на пазарния тест, в рамките на която компаниите ще резервират количества природен газ. Работим и по стартиране на обществената поръчка за изграждане на интерконектора", допълни Петкова. След срещата министър Лакотрипис заяви, че България е една от страните, включени в плановете на Кипър за изграждане на единен коридор за доставка на природен газ от Средиземноморския басейн към Европа.
„Възнамеряваме да доставяме природен газ за България или през интерконектора с Гърция, или през терминала за втечнен природен газ на Алексадруполис. Добре запознати сме с плановете на България да се превърне в газоразпределителен център“, каза още Лакотрипис и изрази желание кипърската страна да се запознае подробно с концепцията на българското правителство за изграждане на хъба. Двамата министри са се обявили единодушно за диверсификацията на източниците и маршрутите за доставка на природен газ.
За износ на газ Кипър разчита като начало на единственото си открито засега находище “Афродита” в изключителната му икономическа зона в Средиземно море, чиито залежи са около 140 млрд. куб. метра. Добивът от него се очаква да започне не по-рано от 2020 година, а износът на газ - през 2021 година. В началото на 2017 година в офшорната зона на Кипър ще започнат нови сондажни проучвания.
Още от Бизнес
Милен Велчев и Николай Василев говорят на различни езици - две царски юпита, два различни прочита на кабинета „Радев“
Единият вижда стабилност в лицето на Гълъб Донев, другият определя бюджета му като „свинщина“ и настоява той да бъде изхвърлен
NYT: Близо 1 млн. фенове на Тръмп са загубили почти 4 млрд. долара от мемкойна $TRUMP
Според изданието моделът на мемкойна е бил структуриран така, че да носи приходи на Тръмп независимо дали цената на токена се покачва или спада.
CNN: Решението на Тръмп да не поднови споразумението с Мексико и Канада създава още повече несигурност
През 2024 г. САЩ са внесли стоки на стойност над 900 милиарда долара от двете съседни страни