Пълната либерализация на енергийния пазар е приоритет на правителството. Какво ще се случи след 1 януари – ще имаме качествено нова ситуация, в която цената на тока ще се определя от търсенето и предлагането на пазара, а КЕВР ще има вече съвсем други функции. Това ще бъде сериозна крачка за развитие на сектора, основното спасение за българската енергетиката. Това каза в студиото на Би Ти Ви енергийният министър Теменужка Петкова.
Тя уточни, че БЕХ вече е сключил договор със Световната банка, която трябва да представи своя доклад, в който да ни даде ясни стъпки – законодателни промени за либерализиране на енергийния пазар. А това, което се случва в НЕК, ни дава индикации, че компанията има сили в себе си и с общи усилия може да бъде изведена от критичното състояние, в което се намира.
Според Петков българинът не трябва да има притеснения, че с въвеждането на енергийната борса токът ще поскъпне. Европейският опит показва, че само в началото се наблюдава малко покачване цената на електроенергията, след което, заради конкуренцията между производители и доставчици, цената започва да пада.
Енергийният министър изрази мнение, че няма нищо притеснително бизнесът да влезе в държавните енергийни дружества, но само ако има добри намерения.
Няма какво да се крие в българската енергетика. Но който има намерения да краде – няма място в нея. Но едно трябва да е ясно – бизнесът е добре дошъл в държавната енергетика, но трябва да предложат хора, които нямат собствен бизнес в този бранш и конфликт на интереси, и има добри намерения да подпомогне сектора, посочи Петкова.
Тя би подкрепила и идеята да бъдат осветени истинските собственици на ВЕИ-централите.
Аз съм привърженик на пълната публичност и прозрачност в сектора. Затова подкрепям подобна инициатива и законодателна промяна в тази посока. Смятам че трябва да се въведе регистър, но не само на ВЕИ-тата, а и за всеки играчи, които ще бъдат на енергийния пазар. И този, който не спазва правилата и законите, трябва да понесе своите последствия, категорична е Теменужка Петкова.
Тя не изключи също така възможността в България да има местен добив на природен газ, предвид обнадеждаващите резултати на находището в Силистар. Именно това е една от стъпките за постигането на диверсификация на източниците и маршрутите за доставка на природен газ
Технологията за неговото проучване е абсолютно безопасна и трябва да сме спокойни за методите, които се използват за това, увери енергийния министър.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг