От комисията се опасяват, че крупните мелничари съгласуват цените помежду си и така изкривяват пазара с по-скъпи суровини. Това се посочва в анализ на служителите й, извършен след поредица проверки в този сектор.
В края на септември антимонополният орган, заедно с МВР извърши обиски в офисите на Съюза на мелничарите в България, където членуват най-големите предприятия от бранша. Тогава комисията е установила несъответствия при колебанията на цените на брашното, което ги е усъмнило, че цената на едро се формира не само от по-високите стойности на пшеницата напоследък. Антимонополистите тълкуват това като знак, че по-скъпото брашно идва от картелно споразумение.
Инспекторите подемат и цялостен анализ на пазара, който да установи дали има такова. От досегашните проверки става ясно и че са необходими мерки за подобряване на конкурентната среда в бранша. С тях пък може да се заеме парламентарната комисия по земеделието и храните.
От КЗК препоръчват и мерки срещу сивия сектор, като разписване на договори между зърнопроизводителите и търговците на зърно, с които да се повиши правната сигурност на участниците във веригата.
Служителите на комисията смятат и че производството на пшеница е твърде фрагментирано и разпокъсано, което водело до неефективност и неустойчива пазарна среда. Това може да се превъзмогне като се стимулира на развитието на малките и средни предприятия в сектора и подпомагането им чрез по-леки процедури по финансирането.
Още от Бизнес
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни
ЕK официално оспори пред СТО китайските антидъмпингови мита върху брендито
Китай трябва да даде отговор в рамките на 10 дни
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит