25 Декември, 2025

Работодатели и синдикати още спорят за пенсионната вноска

Работодатели и синдикати още спорят за пенсионната вноска

На обща среща между ръководствата на КНСБ и БСК, Божидар Данев – изпълнителен директор на Българската стопанска камера, коментира идеята за вноските за пенсия да нарастват с 0.5% на година. Данев припомни, че първоначалната идея е била разпределението на вноската работодател-работник да бъде 50:50, а не 60:40, както е сега.

Изпълнителният директор на БСК не пропусна да подчертае, че само за последните 5 години сме лъгани няколко пъти относно промените в пенсионната и данъчната система.

Той напомни, че в една от програмните декларации на сегашното коалиционно правителство е записано, че няма да се пипат данъци и социални плащания, а сега се говори и за тяхното изменение.

Данев посочи, че в Дания и Швеция няма социални плащания, а само данъци. „В България няма фискално пространство, което да гарантира стабилност на пенсионната система и подобни решения, които се взимат в рамките на няколко дни без внимателно обсъждане, не са продуктивни за икономиката”, категоричен е шефа на БСК.

Президентът на КНСБ Пламен Димитров пък посочи, че има известни търкания и различия между синдикатите и работодателите, но очаква най-късно до края на март тези различия да намерят своето решение.

Димитров припомни, че позицията на експертите по темата е увеличението да бъде плавно с половин процентен пункт, съобщи БГНЕС.

Сподели:

Коментари (0)

Кремъл е в шок: Все повече руски петролни танкери засядат задълго край бреговете на Азия

Кремъл е в шок: Все повече руски петролни танкери засядат задълго край бреговете на Азия

В материал на Bloomberg се изтъква, че санкциите срещу агресора принуждават руския петрол да остава все по-дълго в морето, докато Москва и нейните купувачи търсят нови схеми за доставка

НАП напомня на клиентите как да избегнат двойното данъчно облагане

НАП напомня на клиентите как да избегнат двойното данъчно облагане

Метод може да прилoжи всяко лице, чийто доходът е бил правилно обложен

Изграждат зарядни станции за електромобили по АМ "Тракия"

Изграждат зарядни станции за електромобили по АМ "Тракия"

Два от общо шестте зарядни центрове ще бъдат разположени в близост до автомагистралата – при изходите за Чирпан и за село Кабиле, и са част от зарядната инфраструктура за електрически превозни средства