По думите й до края на тази седмица ДКЕВР ще е готова с новата методика за ценообразуването на електроенергията и ще я представи пред медиите. Тонева обаче не обясни как цената на тока може да се запази на сегашните си нива, а дори ще падне, както обещават енергийният министър Драгомир Стойнев и кабинетът Орешарски.
Една от първите краткосрочни задачи на регулатора ще бъде и освобождаването на износа на ток от страната.
Тонева поясни, че регулаторът е независим орган и ще работи като такъв, а сътрудничеството с изпълнителната власт ще се свежда до обсъждането на политики.
На първата си открита среща с медиите шефът на ДКЕВР запозна медиите и с новите правила за комуникация с тях, за да работи комисията спокойно и ефективно. Те предвиждат регламентиран достъпа и престой на репортери и оператори в сградата на регулатора. Освен това Комисията ще разговаря с медиите по предварително уточнени теми и ясни правила.
В новата ДКЕВР остават двама от досегашните членове на комисията - избраната за председател Анжела Тонева и колежката й Милена Миланова.
Новите попълнения в състава регулатора са назначени с 5-годишен мандат. Това са Илиян Хр. Илиев, Михаил Димитров и Еленко Божков. Другите трима членове на ДКЕВР са Илиян Б. Илиев, Милена Миланова и Димитър Димитров.
Още от Бизнес
Семейство Тръмп купи Лос Анжелис Лейкърс за рекордните 12,5 млрд. долара
Джошуа Кушнър е основател на фонд за рисков капитал. По-важното обаче е, че той е брат на Джаред Кушнър, зет на Доналд Тръмп
Промишленото производство у нас нарасна през юни, но бележи спад спрямо 2025 г.
Най-съществен ръст през юни спрямо предходния месец е отчетен при производството на компютърна и комуникационна техника, електронни и оптични продукти. Но в добивната промишленост е регистриран сериозен спад от 10,8%, отчита НСИ.
Енергийният министър: Договорът с "Боташ" е конфиденциален, няма да бъде публикуван
Ива Петрова подчерта, че страната разполага с достатъчно мощности, които могат да покрият потреблението независимо от критичната ситуация с нивото на Дунав