6 Април, 2026

Българският северозапад - отново е най-бедният регион в ЕС

Българският северозапад - отново е най-бедният регион в ЕС

Българският Северозападен район е с най-ниския регионален брутен вътрешен продукт (БВП) на глава от населението в ЕС, като стойността на показателя е 29 процента от средната стойност за Евросъюза.

Европейската статистическа служба Евростат оповести днес данните си за регионалния БВП на глава от населението, измерен в СПС - стандарт на покупателната способност, който премахва разликите в ценовите равнища между страните.

Водещи региони по покупателна способност са Вътрешен Лондон-Запад (580 процента от средната стойност) във Великобритания, Велико херцогство Люксембург (266 процента), Хамбург в Германия (206 процента), белгийският Брюксел (205 процента) и Братислава в Словакия (188 процента).

След българския Северозападен район най-зле са Майот във Франция (31 процента), Южният централен район и Северният централен район в България (33 процента) и Североизточният в Румъния (34 процента).

От общо 19 региона с БВП на глава от населението под 50 процента от средното за ЕС пет са в България, по четири има в Полша и Унгария, три в Румъния, два в Гърция и един във Франция. Югоизточният и Североизточният район в България имат БВП на глава от населението, измерен в СПС, 39 процента от средния за ЕС. 
В Югозападния български район БВП на глава от населението, измерен в СПС, възлиза на 76 процента от средния за ЕС.


Сподели:

Коментари (0)

Лъчезар Богданов: Кризата още не е показала лицето си

Лъчезар Богданов: Кризата още не е показала лицето си

По думите на икономиста рано е да се говори за катастрофа, а следващият риск - е политически, зависи от това как ще се развие военни конфликт в Близкия изток

Министър Трайков: България разполага със собствен ресурс за производство на електроенергия

Министър Трайков: България разполага със собствен ресурс за производство на електроенергия

По време на разговора си с посланика на Франция в България Н.Пр. Мари Дюмулен той коментира и темата за енергийната свързаност, подчертавайки, че България има едни от най-добрите свързаности в региона

Войната с Иран постави под натиск петролната сигурност на Европа

Войната с Иран постави под натиск петролната сигурност на Европа

Председателят на Държавния резерв Асен Асенов увери, че България разполага с 1 милион тона петролни запаси по време на изслушване в парламента