Шефът на АЕЦ „Козлодуй" отбеляза пред Фокус, че има предложение цената на тока да е процент от средната работна заплата. В един общ пазар, какъвто е този в България, това обаче няма как да се случи, твърди Николов.
Според него основните проблеми на българите са ниските доходи и безработицата и ако те се решат, всичко друго ще влезе в норма, включително и сметките за ток.
„По-добре да се търсят варианти за повишаване на доходите и за отваряне на нови работни места, защото само така хората ще могат да си позволяват да плащат сметките за електроенергия", посочи Валентин Николов.
По отношение на това, че в предложените намаления държавният регулатор отново не е променил енергийния микс, експертът обясни, че когато се прави регулиран пазар, в него трябва да влязат всички източници на електроенергия, защото в противен случай се получава дискриминация.
„Най-добрият начин, който поставя Третият либерализационен пакет, е именно да има пазар на електрическа енергия и там да се решава цената и стойностите на самия пазар", подчерта Николов.
По негово мнение по този начин сами ще отпаднат нискоефективните производства. Когато обаче има регулация на пазара, е необходимо всички източници да се включат с определена квота в енергийния микс, уточни Николов.
Той се опасява, че краткото време, което е имала ДКЕВР, е предразполагало към прибързана грешка при промените, което веднага е щяло да рефлектира върху всички участници в енергийния сектор у нас.
По думите на директора на атомната централа изключително притеснително са намалението на потреблението и хубавото време, които са довели до спиране на топлоцентрали. Това според Николов ще доведе до ниски цени на тока и на международния пазар.
„В момента износът ни е свит драстично, а това означава, че по-голямата част от произведената електроенергия ще е предназначена за вътрешния пазар, който на база покупателната способност и сметките на потребителите също е свит рязко", коментира още Валентин Николов.
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни