30 Април, 2026

Шивашки цехове у нас затвориха заради гръцката блокада

Шивашки цехове у нас затвориха заради гръцката блокада

ашки цехове в Кюстендилска и Благоевградска област, които работят на ишлеме, вече са затворени, заради продължаващата трета седмица блокада на ГКПП Кулата-Промахон от гръцки земеделци. Работничките са пуснати в принудителен неплатен отпуск, каза евродепутатът Ангел Джамбазки, цитиран от 24 часа. Заради затворения пункт тировете с материали не могат да преминат и така не се осигурява работа на шивачките. От друга страна пък се бави изпълнението на поръчките за западноевропейските партньори, което носи допълнителни загуби, допълни Джамбазки.

Хиляди са търговските дружества, занимаващи се с транспорт и спедиция, които губят финансов ресурс, договори и клиенти, защото гръцката страна не осигурява коридори за нормалния трафик и стокообмен между България и Гърция, посочва Джамбазки. Лидерът на ВМРО за Благоевград и общински съветник Георги Васев допълни, че вече се усеща и проблем в зимния сезон в Банско. "Много гърци не смеят да тръгнат на почивка в нашия курорт, защото не знаят дали ще могат да преминат границата и колко ще чакат", обясни Васев.

"Ситуацията в Гърция е непредсказуема. Единственото, което може да се предскаже там е, че когато им кажат, че пенсиите вече няма да са 2000 евро, те скачат и викат "Охи". От разговори с наши колеги в ЕП разбирам, че е възможно да има предсрочни избори в Гърция. Каквото и да правят те обаче, не е нормално това да рефлектира върху нас. От вътрешните разправии в южната ни съседка страдаме ние. Гръцкото правителство бяга от отговорност и не иска да реши проблема, за да извива ръце и притиска кредиторите", допълни Джамбазки.

Ангел Джамбазки е категоричен, че за пореден път гърците разиграват фарс по границата в сезона, когато нямат работа. Той риторично пита какво ли ще се случи, ако българи затворят контролно-пропускателните пунктове в началото на летния туристически сезон или в началото на земеделската кампания, когато хиляди тонове гръцка земеделска продукция се транспортират за и през България.

Сподели:

Коментари (0)

„Форин Полиси“: ЕС привлече средните сили със споразуменията си за свободна търговия

„Форин Полиси“: ЕС привлече средните сили със споразуменията си за свободна търговия

Докато речта на канадския премиер Марк Карни привличаше вниманието на медиите с призива лидерите на други средни сили да се присъединят към Канада срещу натиска от страна на големите сили, Европейският съюз вече прилагаше тази стратегия за диверсификация

"Made in Europe" разгневи Пекин, готвят ответен удар

"Made in Europe" разгневи Пекин, готвят ответен удар

Европейският закон, който цели да въведе по-строги условия за чуждестранните компании, желаещи да имат достъп до обществени поръчки, раздели държавите членки на ЕС

Газовият пазар реагира спокойно на иранската криза, за разлика от петролния

Газовият пазар реагира спокойно на иранската криза, за разлика от петролния

В страни с евтин газ се строят терминали за втечнен газ - когато бъдат завършени, пазарът ще е много по-устойчив, с висока конкуренция и ниски цени