26 Февруари, 2026

Ще борят със закон забавените плащания

Ще борят със  закон забавените плащания

Срокът ще важи в случаите, в които партньорите по сделката не са уговорили други срокове. Ако едната от страните е държавна институция, забавянето не може да е повече от 60 дни в никакъв вариант. 

Причината за инициативата е огромната междуфирмена задлъжнялост, както и неплащането от местната и централната власт", обясни народният представител от ГЕРБ Емил Радев. 

В момента в закона не е предвидено срок за своевременно плащане. Промените се предлагат с цел прилагането на европейска директива за борба със забавените плащания.

Бизнесът настоява отдавна правителството да приеме промените и неведнъж е сигнализирал, че държавата не трябва да чака последния възможен момент за синхронизирането на законодателството ни с европейските норми. Забавените плащания са в основата на ликвидните проблеми в бизнеса. "Те могат също така да бъдат причина за фалити на жизнеспособни предприятия", коментира още Емил Радев. По думите му рискът от това сериозно се увеличава в условията на икономическа криза, когато достъпът до финансиране е особено труден.

Сподели:

Коментари (0)

Мерц в Китай: Искаме китайски инвестиции в Германия

Мерц в Китай: Искаме китайски инвестиции в Германия

Той иска да задълбочи икономическия обмен с Китай, но и поиска да се гарантира, че сътрудничеството ще е честно

WSJ: Какво се случи с икономиката на САЩ след година управление на Тръмп?

WSJ: Какво се случи с икономиката на САЩ след година управление на Тръмп?

Трудно е за търсещите работа, освен ако не търсят работа в здравеопазването. Американските работодатели са добавили само 181 000 работни места през 2025 г., което е рязък спад от предходната година. Но някои икономически показатели изненадват.

Вниманието към ценовите етикети и касовите бележки остава важно

Вниманието към ценовите етикети и касовите бележки остава важно

Потребителите ясно се ориентират към търсене на стоки и услуги при коректни търговци, каквото е наблюдението при всички държави, въвели еврото преди нас