Ако наистина не се предоговорят условията с американските централи, гърми цялата енергетика, цялата икономика и цялата държава. За това предупреди лидерът на КНСБ Пламен Димитров на пресконференция за мерките, които синдикатът предлага, за да се обуздаят цените на електроенергията.
Той е категоричен, че неприличното предложение - да бъдат изкупени обратно мажоритарните пакети от т.н. американски централи ТЕЦ „Марица 1” и ТЕЦ „Марица 2”, трябва да бъде сложено на масата. От синдиката не са съгласни с твърденията на управляващите, че такова предоговаряне вече има, тъй като са проверили, че цената за изкупуване на тока от двете централи не е предоговорена.
„Настояваме държавата да се върне на изходни позиции и да започне да мисли за проблемите в сектора", заяви още Димитров.
Като друго решение на проблемите от КНСБ посочват пълна либерализация на пазара на електроенергия. Според синдиката, националната електрическа компания (НЕК) не трябва да е единствената, която да може да продава електроенергия.
От КНСБ предлагат държавата да създаде специализиран фонд на скъпата енергия, който да заработи от началото на 2016 година, а задачата му е да продава така наречения скъп ток от американските централи и от ВЕИ-та. Фондът обаче трябва да продава тази енергия на нормални цени за свободния пазар, макар че ще я закупуват скъпо. Идеята е оценена като "екзотична" от специалисти в бранша.
Държавата от своя страна ще захрани само веднъж с пари въпросния фонд, а той в последствие ще си набавя средства като търгува с въглеродни емисии и т.нар. зелени сертификати.
Спасихме една банка, сега трябва да спасим и икономиката, и енергетиката, заключи президентът на КНСБ Пламен Димитров.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг