Информацията за продажбата на една от емблемите на Кърджали през годините на соца бе изнесена в обявлението на частния съдебен изпълнител Росен Сираков. Той пристъпи към този акт, след като един от най-големите кредитори на завода - Първа инвестиционна банка /ПИБ/ спечели делото в съда и получи изпълнителен лист. Това се наложи, след като мажоритарният собственик Валентин Захариев не бе в състояние да обслужва кредита, отпуснат от ПИБ, както и да изплати възнагражденията на металурзите, което на практика доведе до закриването на комбината. Захариев е заложил като обезпечение срещу кредита половината от целия комбинат – завода за производство на цинк, а банката поиска продажбата му, за да върне парите си.
Началната цена на заложените имоти, които са разположени върху площ от 326 230 квадратни метра, е 8 307 592 лв.
Ако в рамките на едномесечния срок не се появят купувачи, заложените сгради и производствени съоръжения стават собственост на ПИБ и тя започва да се разпорежда с тях. Тъй като банката не може да се занимава с производствена дейност, целта е предприятието да заработи отново и ПИБ да си върне парите от кредита и лихвите. Обявената начална цена е нищожна част от средствата, отпуснати като заем срещу обезпечението.
ОЦК е построен през 1955 г. край Кърджали и става градообразуващ фактор. Съоръженията му са от времето на Втората световна война, но амбициозните инвестиционни проекти на Захариев така и не се осъществиха, макар че има закупени преди години свръхмодерни мощности, които отлежават още в складове край Ботунец.
Преди да попадне в ръцете на Валентин Захариев, комбинатът никога не е бил в такава криза, категоричните са металурзите от ОЦК - Кърджали.
Още от Бизнес
Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути
УНСС обяви започването на първата магистърска програма по криптоикономика от 2025 г. и автентичността на дипломите там също ще бъдат гарантирани чрез блокчейн технологии
Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация
Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%
КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините
Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.