Руската компания "Газпром" съобщи днес, че дневните доставки на природен газ за страните извън бившия СССР са достигнали рекордно високи стойности заради студеното време в Европа, предадоха Ройтерс и ТАСС, цитирани от БНТ.
На 6 януари "Газпром" е изпомпал 615,5 милиона кубични метра газ за европейските държави, подобрявайки предишния си рекорд от 5 януари с близо 1 милион кубични метра.
"Достигнахме напълно ново равнище на износа в условия на застудяване, по-ниски обеми на добив в Европа и по-високо търсене на газ на енергийния пазар", заяви ръководителят на компанията Алексей Милер.
"Газпром" осигурява около една трета от синьото гориво в ЕС, а силното нарастване на търсенето на Стария континент напоследък е тласнало доставките по газопровода "Северен поток" до исторически максимум от 165,2 милиона кубични метра през последните няколко дни спрямо 160,75 милиона кубични метра на 1 януари, сочат данни на компанията.
Още от Бизнес
Зеленски даде зелена светлина на мащабна търговска сделка с Турция
Новото споразумение, подписано от украинския президент, разширява икономическото партньорство между Киев и Анкара и позволява украинският износ към ЕС да използва турски суровини и компоненти при преференциални условия
Оптимизмът на Тръмп за нови преговори с Иран промени цените на петрола
Въпреки поевтиняването на суровината, негативните настроения се пренесоха сега и върху азиатските борси
„Politico": Брюксел отказва да играе по правилата на Тръмп
Вместо да бие тревога и да бърза с отговор на този нов етап от глобалната търговска война на Вашингтон, ЕС демонстрира публична сдържаност – реакция, която подсказва, че 27-членният блок е станал по-малко податлив на тактиките на оказване на натиск