Солидни глоби и цял куп други санкции грозят шофьорите на стъпилата наскоро на българския пазар компания за превоз Uber, предупредиха от Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ към транспортното министерство. Ако бъдат хванати да превозват пътници, те ще трябва да платят 1500 лева, а колите им пък ще бъдат извадени от движение за шест месеца.
Возилото остава на наказателен паркинг със свален преден номер, като собственикът му трябва да плати и всички такси за престоя на МПС-то там. При повторно нарушение глобата скача на 6000 лева и година изваждане от движение. От “Автомобилна администрация” бяха категорични пред „Монитор”, че считат дейността на Uber у нас за незаконна. Компанията твърди, че е само интернет платформа за свръзка между шофьори и клиенти, но от Министерството на транспорта смятат, че те са превозвач, който се опитва да заобиколи лицензионния режим. „Фирмата не е регистрирана като превозвач”, обясниха от пресслужбата на ведомството на Ивайло Московски.
Оттам уточниха, че Uber категорично извършва подобна дейност, тъй като има определени тарифи за превоз, както и картово разплащане на услугата. Точно липсата на лиценз не позволява на Министерството на транспорта да извърши проверка на дейността. Държавната автомобилна инспекция (ДАИ) няма право да спира автомобилите на Uber, защото нямат обозначения, а автоинспекторите пък нямат право да проверяват МПС-та на граждани. Единствената възможност е съвместна акция с МВР, при която пътната полиция да спира шофьорите, а „Автомобилна администрация” да установи нелегален превоз. Подобни акции се правят често по сигнали за нерегламентирани търговски превози с частни автомобили.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг