Това стана ясно от думите на енергийният министър Драгомир Стойнев, според който, в предишния мандат само се е говорило за проекта, а откакто той е на поста се предприемат реални действия.
Министърът отказа и да коментира критиките от страна на ГЕРБ във връзка с евентуалното увеличаване на капитала на компанията, отговаряща за изграждането на българския участък. Той обаче нито отрече, нито потвърди категорично информацията, че БЕХ ще внесе 191 милиона лева за увеличаване на капитала на проектната компания "Южен поток България".
"Ако трябва да изпълнявам предложенията на опозицията, ние отново трябва да затворим износа на електроенергия, миньорите трябва да работят на две смени, трябва да се намали цената на въглищата и да има социално напрежение. Аз отказвам да коментирам мнението на опозицията, при положение че енергетиката е в това състояние, благодарение на техните действия. За три години и половина задълженията на дружествата в енергетиката се увеличиха с два милиарда и половина лева", заяви енергийният министър.
Стойнев мотивира спирането на избора на строител на българския участък от тръбата с големия интерес от чужди компании и това, че на тях им е нужно време, за да се подготвят за участие в процедурата. Всички участници трябва да имат равен шанс и най-добрият да победи, каза министърът.
Още от Бизнес
Министър Шишков ударник: Разписал за 90 дни 100 разрешителни за строеж
Издал е също 4 заповеди за изработване на устройствени планове. Издадени са и 3 заповеди за одобряване на устройствени планове
Турция влиза в стратегическия блок „Хан Тервел“ – печели ли или губи България?
Критиците предупреждават, че допускането на държавна компания от Турция до стратегически енергиен проект увеличава геополитическата зависимост на България в сектор с ключово значение за националната сигурност
Пеканов оптимист за ПВУ - очаква да постигнем 95% от европейските плащания
По неговите думи, за да получим и петото плащане по ПВУ, трябва да се случат всички реформи, за които сме поели ангажимент