16 Януари, 2026

Три небостъргача извисяват снага над София

Три небостъргача извисяват снага над София

Три небостъргача ще се извисят снага над София до няколко години. Те ще са на изхода на бул. "Цариградско шосе", до "Пирогов" и до мол "Парадайз" на бул. "Черни връх".

Трите проекта са на различна фаза, като първият вече е с издадено разрешително за строеж, обяви пред "24 часа" главният архитект на София Здравко Здравков. За другите два все още вървят процедури и тепърва ще се обсъждат от експертния съвет по устройство на територията.

Небостъргачът, за който вече има издадено разрешение, ще се строи близо до 126-метровата офис кула "Капитал Форт" на "Цариградско шосе". Той е част от проекта "Sofia capital city" на компанията "Форт Нокс", чийто първи етап включва 3 сгради, а кулата е първата от тях. Според плановете втората ще е небостъргачът Sky Fort, който ще е висок 202 метра, с 44 етажа, като 36 от тях ще се издигат над земята. След завършването му той ще е най-високата сграда в България и 20-ата в ЕС.

Цял комплекс с лагуна по средата, носещ името "Град в града", пък планира да изгради турската компания "Гаранти коза" върху терен от 100 дка на мястото на бившия завод за мотокари близо до "Пирогов". Проектът включва 4 кули от по над 50 етажа на ъгъла на булевардите "Гешов" и "Тотлебен". Компанията вече започна реализацията на първия си проект в София - "Гранд каньон" в "Младост" 3, който е на мястото на бившия магазин "Аско Деница".

Там ще има мол, хотел, 20 000 кв. м парк, жилищна част, офиси, амфитеатър. "Гранд каньон" ще се простира на 138 000 кв. м, а трите му сгради ще се казват "Витоша", "Рила" и "Пирин".

Проектът носи името "Гранд каньон" тъй като кулите ще "израстват" от подиум, проектиран като естествено ерозирал терасовиден каньон.

215-метровият "Парадайз Тауър" ще е на булевардите "Т. Каблешков" и "Черни връх". Той ще е на 55 етажа с 5 нива за подземни паркинги, търговска, офисна и хотелска част.

Сподели:

Коментари (0)

САЩ продадоха първите партиди венецуелски нефт

САЩ продадоха първите партиди венецуелски нефт

В Министерството на енергетиката на САЩ заявиха, че всички приходи от продажбата на венецуелски суров петрол и петролни продукти първо ще бъдат постъпват по сметки, контролирани от Вашингтон в световно признати банки

По стъпките на руснаците: Пълен провал за китайския конкурент на Boeing и Airbus през 2025 г.

По стъпките на руснаците: Пълен провал за китайския конкурент на Boeing и Airbus през 2025 г.

Държавните авиокомпании Air China, China Eastern и China Southern са получили само 15 самолета C919 миналата година

Счетоводството през първия месец на еврото - типични грешки и как да ги избегнем?

Счетоводството през първия месец на еврото - типични грешки и как да ги избегнем?

Смесването на валутите в счетоводните документи на фирмите и организациите е една от типичните грешки