6 Декември, 2025

Цакат ни с 50% надценка на хляба

Цакат ни с 50% надценка на хляба

„Хлябът е пазарна стока и като такъв има своята пазарна цена. Но той трябва да бъде гарантирано достъпен като цена до всяка българска трапеза", коментира Кукушева.

Според нея производителите продължават да настояват, че за насъщния трябва да има диференцирана ДДС-ставка, като се позова на опита на други европейски страни. В Европа, например, има страни, където ставката е нулева, каза още председателят на федерацията.

Експерти прогнозират също, че догодина ни очаква шоково вдигане на цените на храните. Причината е преди всичко голямата суша в САЩ. Освен това тази тенденция се наблюдава през последните пет години по международните пазари. Най-новите анализи обаче показват, че най-лошото тепърва предстои.  

През първото тримесечие на 2013г. храните по борсите ще ударят шокови нива, след което няма да поевтинеят, а ще продължат да поскъпват, но с по-бавни темпове, прогнозират от трезора. 

До юни 2013 г., цената на потребителската кошница, следена от Организацията на обединените нации ще поскъпне с 15% спрямо текущите нива. Това ще се случи, защото доставките най-вече на култури, използвани за храна за животни като царевица и соя, ще намалеят, което ще доведе до поскъпване на месото и вероятно до спад на консумацията на месни продукти. 

Сподели:

Коментари (0)

КЗК с тежка констатация: Има изкривяване на пазара за храни у нас - от производство до търговия

КЗК с тежка констатация: Има изкривяване на пазара за храни у нас - от производство до търговия

Продукцията става все по-силно зависима от внос, а резултатът от това е осезаемо повишаване на цените за потребителите

Путин и индийския премиер са на разговори за търговията с оръжие и петрол

Путин и индийския премиер са на разговори за търговията с оръжие и петрол

Путин е на първа визита в Индия от четири години, чиято цел е да се засили търговията с важен купувач на руско оръжие и суров петрол, след като западните санкции засегнаха десетилетните връзки между Москва и Делхи

САЩ глобиха компания, обвързана с руски олигарх

САЩ глобиха компания, обвързана с руски олигарх

Според OFAC, Gracetown е създадена през 2006 г., за да управлява 3 луксозни имота в Ню Йорк и Вашингтон, които Олег Дерипаска е закупил по същото време