24 Юли, 2026

Валентин Златев: Нередно е политиците да говорят за картел за горивата

Валентин Златев: Нередно е политиците да говорят за картел за горивата

Навсякъде по веригата могат да се извършват манипулации по Българска акцизна централизирана информационна система (БАЦИС).

  Малко ли политици слушате да казват, че има картел всеки ден по телевизията. Това е нередно. Това коментира пред журналисти Валентин Златев, председател на Българската петролна и газова асоциация (БПГА), след заседанието на временната анкетна комисия за проверка на всички данни, факти и обстоятелства, водещи до съмнения за изкривяване на конкуренцията на пазара на горива и до съмнения за злоупотреба с господстващо положение в периода от 2008 до 2016 година, предаде "Фокус".

. „След като преди 2 години КЗК излезе със заключение, че няма такъв картел, само след 6 месеца започва работа по същата тема. Дали е натиск, когато едни политици всеки ден говорят, че има картел?”, попита Златев. Във връзка с изнесената информация по време на заседанието на комисията, че съществува доклад на прокуратурата, според който може да се манипулира Българска акцизна централизирана информационна система (БАЦИС), Златев заяви: „Докладът е на база на нашата жалба до главния прокурор на Република България за съмнение във функционирането на системата БАЦИС и от месец май има негово разпореждане за извършване на подробна проверка. Има заключение по проверката, не мога да коментирам нищо, което касае доклада, защото е засекретен. Казах, че ние имаме съмнение че се извършват такива неща. Впечатлението ми от доклада е, че те се потвърждават”. На въпрос къде по веригата могат да се извършват манипулации, той отговори: „Навсякъде. От пристанището, т. нар. митнически склад, по пътя, през фиктивните фактури по ДДС на художници, артисти и така нататък, навсякъде по веригата”.

Сподели:
WSJ: Карни опита и моркова, и тоягата с Тръмп, но резултатът остава несигурен

WSJ: Карни опита и моркова, и тоягата с Тръмп, но резултатът остава несигурен

Канадският премиер дойде на власт, обещавайки твърда позиция срещу заплахите с мита и реториката на американския президент, обещавайки, че никога няма да приеме лоша търговска сделка

ЕС одобри придобиване от Саудитска Арабия на компанията за електронни игри Electronic Arts

ЕС одобри придобиване от Саудитска Арабия на компанията за електронни игри Electronic Arts

Саудитският Публичен инвестиционен фонд обяви през септември придобиване на издателя на едни от най-популярните видеоигри в света в партньорство с американските инвестиционни фондове Silver Lake и Affinity Partners, основан от зетя на Тръмп Джаред Къшнър

Бунтът на младите: Защо лидерството вече не е мечта за Gen Z

Бунтът на младите: Защо лидерството вече не е мечта за Gen Z

Компаниите са пред кадрови капан, докато Gen Z поставя личния живот и психичното здраве пред повишението и професионалната си кариера

Коментари (0)