Това стана възможно след одобрението на второ четене на промените в закона за бюджета на страната, които се обсъждат на второ четене днес в Народното събрание.
Промените предвиждат правителството да поеме външен държавен дълг, включително чрез емисии на държавни ценни книжа на международните пазари, в размер общо до 1 млрд. лв. или тяхната равностойност в друга валута при условия за последваща ратификация.
Станислав Иванов от ГЕРБ коментира, че управляващото мнозинство по всякакъв начин се опитва да замаже истината за заема от 1 млрд. лв.
Актуализацията на бюджета стана и повод народните представители от ГЕРБ да се върнат в пленарната зала, след като обявиха бойкот на заседанията до обсъжданията на новия Изборен кодекс.
Разгорещените обществени дебати за нуждата от емитирането на нов дълг доведоха и до засилване на антиправителствените протести и обсада на Народното събрание в деня, когато ревизията се обсъждаше от трите парламентарни комисии.
Според закона дефицитът се увеличава с около 500 млн. лева и ще бъде емитиран 1 млрд. лева външен дълг. Дългът ще е отиде за погасяване на заема, взет през февруари тази година, а останалата част от парите ще бъде оставена във фискалния резерв за следващата година.
Не са заложени повишаване на минималната работна заплата, нито пари за коледни добавки на пенсионерите. Плановете са по-големите разходи да се насочат към социални мерки, както и за разплащане с бизнеса.
Бюджетът беше ревизиран, защото има риск за неизпълнение на приходите с около 1 млрд. лв., а разходите също не са планирани според настоящата ситуация, заяви преди внасянето на законопроекта министър Чобанов.
След депутатското одобрение следва реакцията на държавния глава Росен Плевнелиев. Преди дни той обяви пред bTV, че има готовност да наложи вето, но искаше да изчака дебатите и да се запознае с позициите на всички парламентарни групи.
Това ли е социалното измерение на актуализацията на бюджета - масово да изразходите пари незнайно къде?
Това запита по-рано при обсъждане на актуализацията на бюджета депутатът от ГЕРБ Светлана Ангелова.
Текстът предвижда реализираните приходи от продажба на квоти за емисии на парникови газове до размера на очакваните постъпления от 236,2 млн. лв. да се изразходват съгласно чл. 35, ал. 5 и 6 от Закона за енергетиката и чл. 58, ал. 2 от Закона за енергийната ефективност по ред, определен от Министерския съвет. „Не сме съгласни с предложението по внесения законопроект приходите от продажба на квоти за емисии на парникови газове да се разпределят и разходят съгласно Закона за енергийната ефективност по ред, определен от Министерския съвет.
Тези пари ще потънат в нечий джоб, вместо да бъдат раздадени на българските пенсионери, социално-слабите, да могат да си купят газта за зимния период", заяви Ангелова.
„Пенсионерите ще мизерстват заради вас и вашите решения. Правите си сметка без кръчмар, но кръчмарят е навън - това е българският народ. Рано или късно ще платите висока цена за дивотиите, които правите", добави тя.
Депутатът от ДПС Ферихан Ахмедова заяви: „Българските пенсионери мизерстваха 4 години. С тези пари, които наричате кръчмарски, да си бяхте свършили работата".
„Тези 85 млн. лв. не могат да бъдат дадени за пенсионерите, защото парите от продажба на парникови газове трябва да отидат в енергетиката. Вашата социална политика обрече пенсионерите на мизерия", каза Явор Куюмджиев от Коалиция за България.
„Вашето управление започна с констатацията, че българските пенсионери са лош материал и завърши с изказването, че пенсионерите са опукали фискалния резерв", коментира депутатът от ДПС Четин Казак.
„Забравили сте какво е направила ГЕРБ за пенсионерите. Вдигнахме пенсиите с 10 процента, тази година ги увеличихме с 9,8 процента. Сега предлагаме да получат коледни надбавки", репликира колегата си Светлана Ангелова от ГЕРБ.
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни