Има сериозен напредък по плана за действие за изпълнение на всички корективни мерки, посочени в одитния доклад на ЕК за България, в частта на процедурите за контрол на обществените поръчки и подобряване на капацитета на Управляващия орган и на бенефициентите. Това стана ясно от думите на вицепремиера Екатерина Захариева, която е на посещение в Брюксел заради спрените пари по няколко европейски програми за България.
Там тя се срещна с еврокомисаря по регионалната политика Йоханес Хан и с представители на Главна дирекция „Регионална и градска политика“ на ЕК, съобщиха от правителствената информационна служба.
На срещата, на която са присъствали още министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Николина Ангелкова и зам.-министърът по регионално развитие Йорданка Чобанова, е обсъдено актуалното състояние на оперативните програми „Регионално развитие“, „Околна среда“ и „Транспорт и транспортна инфраструктура“ и възможностите за отлблокиране на спрените по някои от програмите средства.
До края на септември се очаква одитният орган да се произнесе по отношение на Приоритетна ос 3, която беше напълно спряна и сега се изплаща само от държавния бюджет. Също до края на месеца българската страна ще изпрати становище до ЕК по отстранените в предварителния одитен доклад нарушения, допуснати от бенефициентите.
По отношение на Оперативна програма „Околна среда“ България ще изпрати в най-скоро време своята официална позиция в отговор на писмото на ЕК с препоръки за системите за управление и контрол, става ясно от прессъобщението.
Още от Бизнес
Милен Велчев и Николай Василев говорят на различни езици - две царски юпита, два различни прочита на кабинета „Радев“
Единият вижда стабилност в лицето на Гълъб Донев, другият определя бюджета му като „свинщина“ и настоява той да бъде изхвърлен
NYT: Близо 1 млн. фенове на Тръмп са загубили почти 4 млрд. долара от мемкойна $TRUMP
Според изданието моделът на мемкойна е бил структуриран така, че да носи приходи на Тръмп независимо дали цената на токена се покачва или спада.
CNN: Решението на Тръмп да не поднови споразумението с Мексико и Канада създава още повече несигурност
През 2024 г. САЩ са внесли стоки на стойност над 900 милиарда долара от двете съседни страни