Внасяме законопроекта за актуализация на бюджета за 2014 г. само, за да отразим виждането си как трябва да се прави политика - честно, консервативно, пазейки държавата като коректен платец. Това заяви финансовият министър Владислав Горанов на заседание на Временната комисия по бюджет и финанси, цитиран от БГНЕС.
Той подчерта, че ако са нямали идея, че натрупаните проблеми в отделните системи трябва да бъдат решени и финансирани, нямаше да внесат такава актуализация. Горанов заяви, че обикновено вносителят трябва да защитава законопроекта, който внася. На него, обаче му било трудно да го защити, защото не отразява нито едно от вижданията му за начина, по който трябва да се управляват публичните финанси.
Чува се от различни страни да свалим дефицита под 3 %, да свием разходите - да и ние го искаме и ще го направим, но сега държавата трябва да бъде коректен платец, отсече Горанов.
Финансовият министър акцентира върху факта, че най-голямото неблагополучие по отношение на бюджета за 2014 г. идва от твърде оптимистично планираната приходна част на бюджета. Според него тя е могла да се изпълни, но това е изисквало сериозни усилия, което не се е състояло. Резултатът е над 1 млрд. и 60 млн. лв. по-малко приходи, отколкото министър Чобанов е предложил. Не са били овладени и проблемите в здравеопазването, приел се е нов Закон за МВР, финансово необезпечен, който раздува разходите в системата на МВР, подчерта още Горанов.
Можеше да не внесем актуализация, тогава държавата щеше да спре да плаща. Сега узаконяваме сметката, но не на новото правителство. Свръхдефицитът не е виждането ни за фискалната позиция, неизпълнението на приходите също, но сме длъжни да узаконим случващото се през изминалата една година, коментира той.
Още от Бизнес
Рокади в Мариците: БЕХ смени цялото ръководство на "Марица изток"2
Новият изпълнителен директор Румен Янков беше на 13-то място в листата на кандидатите за народни представители на „Прогресивна България“ от регион Стара Загора
Икономисти: Не еврото, а състоянието на публичните финанси са причина за процедурата за свръхдефицит
Никола Филипов и Михаил Кръстев коментират, че неблагоприятното финансово състояние в страната е в резултат на тежки проблеми в публичните финанси, нерешени с години
Проф. Георги Касчиев: Отстраниха ме защото спрях корупционни поръчки, както и процедура за 33 млн. евро, облагодетелстваща пернишки бизнесмен
Централа е в изключително тежко финансово състояние, има дългове, но предишният шеф на борда на директорите бе историк, а сега назначават милиционер, казва ядреният експерт