Поне 10 банки ще предлагат дадени услуги без такса. Това е записано в нов Закон за платежните услуги, обявен от финансовото министерство за обществено обсъждане. Той е разработен съвместно с БНБ. Безплатно ще е откриването и закриването на сметки, внасяне, тегленето на пари на гише или с ПОС устройство, плащания с карти, вкл. и през интернет.
Операторите на платежни системи, каквито са банки и финансови институции, нямат право да отказват откриване на сметки в държави от ЕС, предвижда проектът. При съмнения за нерегламентиран достъп до сметка те имат право да я блокират веднага и да уведомят собственика. За всеки инцидент, особено системен, ще се докладва веднага в БНБ. Всички собственици на сметки ще бъдат уведомявани за мерките, които се предприемат за ограничаване на инцидента. Информацията за всички движения по сметките ще се пази 5 години, пише в проекта.
При платежни спорове, ако наредителят твърди, че той не е искал превод, операторът е този, който трябва да докаже обратното. Ако не успее, възстановява веднага стойността на превода. При загубен или откраднат документ обаче покрива само до 100 лв. За по-висока сигурност при плащанията от разстояние операторите задължително ще установяват идентичността на платеца с променливи елементи, които свързват операцията с конкретна сума и получател. В проекта е предложено това да става с нещо, което само ползвателят знае, притежава или с негова характерна особеност.
Още от Бизнес
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни
ЕK официално оспори пред СТО китайските антидъмпингови мита върху брендито
Китай трябва да даде отговор в рамките на 10 дни
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит