Обнародваното на 4 юни постановление даде 6-месечен срок за изваждането на държавните пари от банките любимки на властта (справка показа, че освен в Корпоративна търговска банка (КТБ) голяма концентрация има например и в Централна кооперативна банка (ЦКБ) и разпределението им в различни банки при спазването на определени критерии, сред които процедура за избор на банки след подадени минимум 5 оферти.
Срокът обаче не беше спазен от част от държавните дружества показва проверка на OFFNews, въпреки направеното днес изявление от вицепремиера Даниела Бобева, че парите на държавните предприятия не са концентрирани в една банка. По думите й към момента няма банка, която да държи повече от 22.67% от парите на държавните дружества и предприятия.
Твърдението за прекратената концентрация на държавни пари в една и съща банка обаче не важи за всички кредитни институции или поне продължава да не е в сила за КТБ и Българска банка за развитие. Там ще бъдат концентрирани държавни пари поне до края на годината.
Към 30 ноември 53.49% от парите на АЕЦ “Козлодуй” са били концентрирани в КТБ, сочи справка на Министерството на икономиката и енергетиката. В банката на Цветан Василев са били и 40.49% от парите на НЕК, 98.82% от парите на Електроенергийния системен оператор (ЕСО), 96.48% от парите на “Булгартрансгаз” и 98.57% от парите на “Булгаргаз”. 88.92% от парите на Българския енергиен холдинг пък са били в Българска банка за развитие. 98.57% от парите на “Ел Би Булгарикум” пък са били в ЦКБ.
Дори теоретично не е възможно към 17 декември парите да са изтеглени, защото въпросните дружества и предприятия дори не са започнали процедурите по избор на банки, в които да бъдат разпределени парите им, а между стартирането и финализирането на процедурите има технологично време.
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни