4 Август, 2026

Вой до Брюксел заради сливането на Комисията за потребителите с тази за конкуренцията

Вой до Брюксел заради сливането на Комисията за потребителите с тази за конкуренцията

Обединяването на Комисията за защита на потребителите (КЗП)  и Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) в една мегаструктура не срещна одобрението на вицепремирът Даниела Бобева.

Не съм привърженик на тази теза, сподели тя по време на среща на родни депутати и еврокомисаря за защита на потребителите Невен Мимица.

Бобева подчерта, че подобно обединение има предимства – икономисване откъм бюджет, но притежава и доста недостатъци.

Председателят на КЗП също не намира мотиви за промяната, заложена в новия закон за защита на потребителите, макар икономическият министър вече да се изказа положително по въпроса.

Новият закон ни принизява до изпълнителна агенция, което води до загуба на доверие у потребителя и се налага еднолично управление, заяви шефът на КЗП Веселин Златев.

Той недоумява какво налага събирането на антимонополния орган с една комисия, която работи по други закони. Освен това нямало финансова обосновка, а само общи изречения за тази мегаструктура.

Има законопроект, който не отговаря като философия на българския политически пазар, констатира Златев и призова гостът от Брюксел да си каже мнението по въпроса.

Тук се намеси и Алиосман Имамов, който е и зам.-председател на парламента, който призова дискусията да бъде изчистена от политически съображения и оценки.

Отговорът от Брюксел пък, в лицето на еврокомисар Мимица беше, че

ЕС не дава готова рецепта по принцип.

По думите му, обаче всяко решение е добро решение, ако гарантира ефективност на структурата и достатъчна независимост, както бюджетна, така и политическа.

Сподели:
Зеленски даде зелена светлина на мащабна търговска сделка с Турция

Зеленски даде зелена светлина на мащабна търговска сделка с Турция

Новото споразумение, подписано от украинския президент, разширява икономическото партньорство между Киев и Анкара и позволява украинският износ към ЕС да използва турски суровини и компоненти при преференциални условия

Оптимизмът на Тръмп за нови преговори с Иран промени цените на петрола

Оптимизмът на Тръмп за нови преговори с Иран промени цените на петрола

Въпреки поевтиняването на суровината, негативните настроения се пренесоха сега и върху азиатските борси

 „Politico": Брюксел отказва да играе по правилата на Тръмп

„Politico": Брюксел отказва да играе по правилата на Тръмп

Вместо да бие тревога и да бърза с отговор на този нов етап от глобалната търговска война на Вашингтон, ЕС демонстрира публична сдържаност – реакция, която подсказва, че 27-членният блок е станал по-малко податлив на тактиките на оказване на натиск

Коментари (0)