Министерство на екологията спази ангажимента си да издаде изрична забрана за използване на неконвенционални методи за добив и проучване на газ в блок "Вранино-1" в Добруджа в деня, в който изтича крайният срок за изпълнение на поетия пред ПП "Зелените" ангажимент, информират от пресцентъра на институцията.
Според природозащитниците тези допълнителни мерки и ограничения към инвеститора гарантират чистотата на водата на цяла Добруджа и Варна. Договорът е подписан между министъра на икономиката и енергетиката и "Парк плейс енерджи корп" през април 2014 г.
"Така на възможно най-ранен етап инвеститорът ще бъде ограничен да не използва въглищна газификация, фракинг и CBM технологии, създаващи риск за водоносния хоризонт. В също време инвеститорът би могъл да прилага конвенционални методи за добив и проучване на газ, които са безопасни за здравето на хората и за природата", обясняват "Зелените".
В документа е включена и точка, че възложителят трябва да предостави и информация и данни за общия ефект от отделните дейности в тяхната съвкупност, по отношение на територията на Блок "1-11 Вранино", подземните водоносни пластове и защитените зони.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг