11 Май, 2026

Заради КТБ: Дефицитът стигна 5,8%

Заради КТБ: Дефицитът стигна 5,8%

Бюджетният дефицит на България за 2014 г. е бил 5,8, а не 3% от БВП, което означава 4,8 млрд., а не 2,5 млрд. лв. Това става ясно от актуализираните данни на Евростат за дефицита и дълга за миналата година на държавите от ЕС.  Основната причина за разминаването са изплатените от фонда за гарантиране на влоговете 3,7 млрд. лв. по защитените депозити в КТБ.

Разликата между предварителните и окончателните данни се дължи на промяна в секторното класифициране на фонда, уточняват от финансовото министерство. Той вече е вписан като част от сектор “Държавно управление”. До 2013 г. методологическите критерии поставяли фонда в сектора на финансовите институции и така всички операции по неговия баланс не оказваха влияние върху дефицита. Затова, с промяната, изплатените 3,7 млрд. лв. за гарантираните влогове в обявената в несъстоятелност КТБ вдигат бюджетния дефицит.

“Въпреки ревизията на данните за дефицита на България за миналата година не се очаква стартиране на процедура по прекомерен дефицит срещу страната ни, тъй като поетите от гаранционния фонд задължения през 2014 г. са с временен характер и няма да имат отражение върху дефицита за следващи години”, успокояват от финансовото министерство.

Сподели:

Коментари (0)

Кирил Домусчиев: Еврото всъщност помогна инфлацията в България да бъде по-ниска

Кирил Домусчиев: Еврото всъщност помогна инфлацията в България да бъде по-ниска

Румъния, която не е в еврозоната, е с много по-висока инфлация, посочи председателят на КРИБ

11 мерки за справяне с кризата с горивата

11 мерки за справяне с кризата с горивата

Целта - без да се дават пари на калпак, с повече контрол, прозрачност и конкуренция да се постигнат по-благоприятни цени

Икономисти: Без реформи ни чака румънския сценарий, в бюджета е заложена "фискална бомба"

Икономисти: Без реформи ни чака румънския сценарий, в бюджета е заложена "фискална бомба"

В България има страшно много пари, които се пилеят, не се изразходват ефективно, буквално захранват корупционните схеми на сивата икономика, изтъква Юлиян Войнов