5 Декември, 2025

​Борисов ще открие конгрес на световните цивилизации и туризма

​Борисов ще открие конгрес на световните цивилизации и туризма

Конгрес на световните цивилизации и международния туризъм се открива днес в София. Проявата ще бъде открита от премиера в оставка Бойко Борисов в "София тех парк", поканени са министри на туризма от държавите- членки на Световната организация по туризъм.

Като домакин България ще представи на форума възможностите за целогодишен туризъм, ще изтъкне наличието на над 40 000 недвижими и над 7 млн. движими артефакти и паметници от четири исторически епохи, 7 от които са в Списъка на ЮНЕСКО на световното материално културно наследство. Вчера на среща с участници в конгреса българският премиер подчерта, че в страната се полагат усилия за реставрацията и съхраняването на редица обекти, което създава нови възможности за развитие на културния туризъм на местно, регионално и национално ниво и го превръща във фактор на икономическия живот.

Предвижда се участие и на египтолога египтолог д-р Захи Хауас, получил международна популярност с участието си в предавания, излъчвани от "Дискавъри", "Хистори ченъл" и "Нешънъл джиографик".

Целта на проявата е да свърже културата, цивилизациите и историята с туризма. "Ако има дефицит днес, той е на толерантност и разбиране между хората, и туризмът може за помогне в тази комуникация", коментира вчера в София председателят на световната организация Талеф Рифай.

Сподели:

Коментари (0)

Българите все повече пътуват в чужбина, най-често до съседите ни - Гърция, Турция и Сърбия

Българите все повече пътуват в чужбина, най-често до съседите ни - Гърция, Турция и Сърбия

Националният статистически институт регистрира увеличение на пътуванията с цел почивка и екскурзия - с 3.4% и тези със служебна цел - с 2.0%

Тридневна стачка в Белгия отмени всички полети за 26 ноември

Тридневна стачка в Белгия отмени всички полети за 26 ноември

Няма да има самолети от и до София, излитащи и кацащи от летището в Шарлeроа, което обслужва нискотарифни компании

Черноморски курорти под вода при силни валежи: проверка откри застроени речни корита и липсващи документи

Черноморски курорти под вода при силни валежи: проверка откри застроени речни корита и липсващи документи

Причината – несъответствия между кадастралните карти и реалните водни обекти, което е позволило застрояване върху речни легла