25 Февруари, 2026

Българите пръснали над 18 млн. евро през майските празници

Българите пръснали над 18 млн. евро през майските празници

Българите са похарчили над 18.4 млн. лв. в чужбина с карти Visa, издадени от български финансови институции по време на празниците през май. Това е с 12% повече спрямо миналата година. Сравняваните периоди са 19 април – 2 май, 6 – 8 май и 21 – 24 май 2016 г. спрямо 10 – 13 април, 6 – 8 май, 21 – 24 май 2015 г.

Това показват данните на Visa Европа за България, която включва разплащанията, извършени лице в лице на ПОС терминали, онлайн разплащанията и разплащания на стоки и услуги без физическо наличие на картата (МОТО транзакции).

Общият потребителски разход с български карти Visa в празничния период около Гергьовдентази година надхвърля 5 млн. евро, а броят на покупките достига 115 хил. Общият брой на покупките лице в лице за тридневния период достига почти 45 хил., а сумата надхвърля 2.5 млн. евро.

За втора поредна година държавата, в която има най-голям брой регистрирани покупки на ПОС терминали във всеки от трите дни, е Великобритания.

Транзакции лице в лице в същия период са регистрирани и в дестинации като Бахамските острови, Бахрейн, Еквадор, Куба, Казахстан и други.

През 2016 г.,в дните около 24 май български карти Visa са използвани при чужди търговци (на ПОС терминали, онлайн и чрез МОТО транзакции) над 147 хил. пъти, а общата сума, изхарчена за този период, възлиза на 6.7 млн. евро. В сравнение с предходната година това е ръст от 24% в броя на покупките и над 16% в стойността на изхарчената сума.

По време на великденските празници на тази година изхарчените средства с карти Visa нарастват с 10% спрямо Великден 2015 г. (9 –13 април) и достигат стойност от над 3 млн. евро. Броят на направените покупки е близо 55 хил., което е с почти 25% повече спрямо 2015 г.

Най-много средства за втора поредна година са изразходвани в Италия, където родните потребители са направили над 5000 покупки в празничните дни на стойност близо половин млн. евро. Това е увеличение от над 30% в потребителския разход на българите на Апенините и е най-голямата сума в сравнение с всички останали държави по света. 

Във Великобритания българските граждани са осъществили над 7 хил. покупки на обща стойност 234 хил. евро, или с 10% повече от 2015 г. В южната ни съседка Гърция стойността на изхарчените средства нарастват с над 60% и надхвърлят 230 хил. евро, а броят на покупките достига 2 хил.

Сподели:

Коментари (0)

Великобритания затяга контрола: Изисква специален документ от влизащите чужденци

Великобритания затяга контрола: Изисква специален документ от влизащите чужденци

Системата беше въведена през 2023 г. и през април миналата година обхвана пътниците от Европа, но не се прилагаше стриктно

Застраховка за пътуване: Наистина ли ти трябва?

Застраховка за пътуване: Наистина ли ти трябва?

Счупен крак в Тайланд, изгубен багаж в Мадрид. Струва ли си застраховката за пътуване или е излишен разход? Разбери преди да тръгнеш.

Отчитаме силна 2025-та туристическа година

Отчитаме силна 2025-та туристическа година

Според министъра на туризма в оставка Мирослав Боршош, устойчивият ръст на приходите и по-високият темп на увеличение на нощувките спрямо средния за Европейския съюз потвърждават повишената конкурентоспособност на страната