"Собствениците на фирми с отнет лиценз ще имат забрана за извършване на такава дейност и в качеството си на физически лица", съобщи министърът на туризма Николина Ангелкова.
"Собствениците и управителите на туристически компании, чийто лиценз е бил отнет, няма да имат право да създават или управляват нова компания с такава дейност в период от три години", обясни тя.
"С новите промени в закона, за да се избегнат подобни проблеми, са предвидени и декларации за физическо лице, за да се избегне едни и същи хора да създават нови фирми, които мамят клиентите. Ако един човек е бил управител или собственик на туристическа фирма с прекратена дейност и отнет лиценз да няма право в продължение на три години да работи във фирма със същия предмет на дейност и да учредява нова", каза още министърът.
"Клиентите могат да проверят на сайта на министерството дали дадена компания е била санкционирана. Регистърът е публичен, а компаниите с прекратени лицензи не са премахнати от него, а имената им са оцветени с червен цвят, за да се види, че те нямат право да извършват такава дейност. Включително и тези, които нямат застраховка, също са с отделен цвят", каза Ангелкова.
"Въпреки студеното лято, туристическият сезон беше успешен. За трите летни месеца страната ни е посетена от 4,5 млн. туристи, което е увеличение от 3,6 на ст. 6,9 млн. чуждестранни туристи за първите 8 месеца на годината, което е почти 6% ръст. Очаква се ръст от около 5% и през септември.
Като цяло най-много посетители идват от Румъния, Гърция и Германия, но има голямо увеличение на туристите от Великобритания –около 20%, Украйна – 25%, САЩ -ръст от 12%", добави Ангелкова.
Още от Туризъм
Гърция затяга правилата: Солени глоби и арести за кепмери и палатки на плажа
Санкциите започват от 300 евро, а в определени случаи могат да достигнат до шест месеца лишаване от свобода и глоба до 3000 евро
Недостигат спасители по плажовете, дрон ще спасява на Синеморец
Заради недостига на кадри част от плажовете търсят нетрадиционни решения. На плаж "Бутамята" от дни работи първият в страната дрон за водно спасяване.
Илин Димитров: Отидохме на опашката на ЕС по ръст на туристи
Министърът на туризма заяви, че сега курортите ни са готови, чисти, подредени, очакват туристи, а туристи няма