Нетната печалба на Летище София през последната година е катастрофална, обяви новият изпълнителен директор Пламен Станчев.
Станчев каза, че има видима диспропорция между броя преминали пътници и приходите, които вместо 25 - 35 процента, в момента са под пет процента. При два милиона пътници годишно печалбата е едва 20 млн.лева.
Новият изпълнителен директор отчете още непрозрачни обществени поръчки, необосновани разходи за наземна техника и 10 млн. лева, заложени за втора скоростна пътека за рулиране, която, по думите му, е абсолютно нерентабилна. Средствата ще бъдат пренасочени към разширение на Терминал 2.
Пламен Станчев обяви още, че ще възложи външна експертна анализа за бъдещата концесия на летището. Той очерта плановете си за спиране спада на приходите и каза, че спешно ще бъде изготвено задание за генерален план за развитие на Летище София.
Новоизбраният изпълнителен директор обеща на служителите си актуализиране на заплатите, което според него не е правено от 2007 г. насам.
Още от Туризъм
Оряховската крепост Камъка напомня за жестокостта на граф Дракула, символизиран с вампир
Влад II, наричан „Дракул“ (Дракон), заради членството си в рицарския „Орден на дракона“. А „Дракула“ означава „синът на Дракона“.
Жегата в Италия: Туристи на нощни посещения в Колизеума, билетите свършиха
Туристи, посетили историческия обект тази седмица, описват атмосферата в осветения Колизеум като магична и изпълнена с романтика
Морето в България най-предпочитано от румънските туристи - почти един милион са посетили страната ни за година
Ръстът спрямо 2024 г. е 8,5%, а спрямо предпандемичната 2019 г. регистрациите на румънски туристи са се увеличили с 51,2%. Министерството на туризма определя 2025 г. като рекордна за румънския пазар