24 Ноември, 2024

Обмислят нови правила за концесиите по плажовете

Обмислят нови правила за концесиите по плажовете

В Закона за концесиите липсва подзаконов акт, който да урежда детайлите

Националният борд по туризъм предлага промени в Закона за концесиите, касаещи процедурата за отдаване на концесии на морските плажове. Това съобщиха от сдружението. В становището си те уточняват, че като най-голямата работодателска организация в сектора, изразяват силно безпокойство от правния вакуум, който е създаден по отношение на механизмите за концесиониране на морски плажове.

"Причината е, че от 1 януари 2019 г. процедурата за концесиониране на морските плажове се осъществява вече по Закона за концесиите, но липсва поднормативен акт, който да урежда детайлите, след като ВАС спря незаконосъобразната Наредба за мониторинга, управлението и контрола на концесиите. Отсъствието на Наредбата блокира законосъобразното провеждане на процедура за избор и осъществяването на контрол на концесионните договори", посочват от Националния борд по туризъм.

Те уточняват, че заседанието на административното дело във Върховния административен съд за разглеждане по същество на законосъобразността на Наредбата е насрочено за месец юни 2019 г., а финалът на самото административно дело ще е много след тази дата, което според тях е изключително късно за идващия летен сезон 2019 г.

"Трябва да отбележим и факта, че в Директива 2014/23 на Европейския парламент, която е в основата на Закона за концесиите, е посочено, че "настоящата директива не се прилага за концесии за услуги и права върху недвижима собственост, срещу задължение да се извършват задължителни дейности и концесионно плащане", каквото на практика е концесионирането на морски плаж", отбелязват още от борда.

От Националния борд по туризъм заявяват, че от гореизложеното става ясно, че се блокира работата по концесионните процедури за повече от половин година и на практика предрешава невъзможността да се обезпечи нормалното протичане на летния сезон на 2019 г., а и във времето много след това. Според тях съществува реална опасност от отлив на туристи, тъй като големите туроператори планират дейността си през лятото месеци по-рано, изисквайки сключен договор със стопанина на плажа, за да резервират пакети за многобройните си клиенти.

В тази връзка членовете на Националния борд по туризъм призовават в спешен порядък народните представители да създадат възможност процедурите по концесиониране на морските плажове да се провежда по Закона за устройство на Черноморското крайбрежие (ЗУЧК).

"По този ред успешно се отдават концесии от 2006 г. Считаме за неоснователно административното утежняване на процедурата за концесиониране на морските плажове, при наличие на такъв голям брой неохраняеми плажове. Процедурите следва да улесняват бизнеса, така че да бъде стимулиран да кандидатства за морски плажове, а не да бъде спъван с тежки административни процедури", допълват от борда.

"Като отговорни инвеститори и данъкоплатци в сектора бихме искали да отбележим, че подобни сътресения може да се отразят изключително негативно на българския туризъм, който в последните три години се развива с устойчив ръст и положителна динамика над средните показатели за страните от ЕС", посочват от Националния борд по туризъм.

Според тях отрасълът е структуроопределящ за икономиката на България с около 12% дял в Брутния вътрешен продукт заедно със свързаните с него дейности. "Около 70% пък е делът на летния туризъм в сектора. Става дума за 335 000 души, които работят в туризма и свързаните с него икономически дейности, и за техните семейства", поясняват от там.

"Националният борд по туризъм е конструктивен партньор и взаимодейства с Министерството на туризма и всички държавни институции по въпроси, които имат отношение към формиране на национална туристическа политика, стратегия и съответната законова регламентация за развитието на туристическата индустрия в Република България", става ясно още от становището.

От Националния борд по туризъм изразяват готовност да представят на вниманието на народните представители позицията си.
Сподели:

Български град в Топ 10 на най-добрите дестинации за почивка през 2025

Тя се оглавява от италианския Тулуза

Гръцките моряци удължиха стачката си

Гърция е въодушевена от българската идея за общи туристически пакети в Югоизточна Европа

България и Черна гора вече се обединяват в услуга на презокеанските туристи