15 Март, 2026

​Патриарх Неофит в Москва за празника на братята Кирил и Методи

​Патриарх Неофит в Москва за празника на братята Кирил и Методи

Българският патриарх Неофит ще отслужи празнична литургия в Деня на славянската писменост и култура ( 24 май) в Москва.

Негово Светейшество и водената от него църковна делегация заминава на посещение при руския патриарх Кирил. В Москва той ще бъде специален гост на именния ден на руския духовен глава.

Заедно със своя домакин патриарх Неофит ще оглави Празничната литургия на 24 май в храма „Христос Спасител“ в руската столица.

Главата на Българската православна църква ще участва и в Светата литургия в Санкт Петербург на 29 май за Възнесение Господне - празника на старата руска столица.

По време на едноседмичната си визита в Русия патриарх Неофит ще бъде съпътстван от църковна делегация, в която ще участват Видинският митрополит Дометиан, Ловчанският Гавриил, Варненският и Великопреславски Йоан, както и Русенският Наум.

Най-опитният митрополит в българската църковна делегация - Дометиан разкри че в Санкт Петербург, в Петропавловската крепост е гробът на Царя Освободител. За първи път предстоятел на Българска православна църква в лицето на Негово Светейшество Неофит и съпровождащата го делегация от български архиереи, придружавани от архиереи от Московската патриаршия, ще отслужат там съвместна панихида за упокоение на Царя Освободител Александър Николаевич, когото Българската православна църква споменава при всяка литургия“ .

Очаква се също така патриарсите Неофит и Кирил да обсъдят въпросите, свързани с организирането на бъдещия Всеправославен събор през 2016 г.

Патриарх Неофит ще гласува на евроизборите в секцията в българското посолство в Москва, след което ще се срещне със сънародниците ни в българското подворие в руската столица. 

Сподели:

Коментари (0)

Криза в столични театри - някои от тях на крачка да затворят

Криза в столични театри - някои от тях на крачка да затворят

Финансови затруднения изпитват Народния театър „Иван Вазов”, Сатиричният „Алеко Константинов”, Театър „Българска армия”, Младежки театър „Николай Бинев“, Софийската опера и балет, Музикалният театър и някои театри в провинцията

Независими дейци създават Асоциация на креативните театрални агенции

Независими дейци създават Асоциация на креативните театрални агенции

В новото обединение АКТА влязоха Артвент, Арт Билет, База Х, Брейк А Лег, Контраплан, Опшън Би и Фери Арт, с председател Велизар Величков

„Две сватби“ на Златю Бояджиев и рядко платно от Жул Паскин водят на аукциона в София

„Две сватби“ на Златю Бояджиев и рядко платно от Жул Паскин водят на аукциона в София

Пролетния аукцион 2026 на Artmark България събра ценни произведения на българското изкуство, модернистични шедьоври и е със силно присъствие на съвременна живопис