4 Февруари, 2026

​Творби на Огюст Роден за първи път у нас

​Творби на Огюст Роден за първи път у нас

На 29 май, когато честваме Възнесение Господне, в Националната художествена галерия ще бъде открита изложба на великия френски скулптор Огюст Роден (1840-1917), под надслов "Метаморфози".

Колекцията е уникална сама по себе си, защото освен че включва творби, които за първи път напускат неговия музей в Париж, разкрива по особен начин как Роден е създавал произведенията си, които вълнуват и днес почитателите на изящното изкуство.

Две години и половина са били нужни на екипа на Посолството на Франция, българското Министерство на културата и Националната галерия да организират изложбата и представянето на великия скулптор. 

Общата стойност на разходите за експозицията е 370 хиляди евро. Тя би струвала много повече, ако от музея на Роден не бяха преотстъпили всички произведения за изложбата безплатно.

Изложбата е изключителна възможност за българската публика. Тя е много важна и интересна, защото тези творби никога не са показвани и излагани в България, заяви Ксавие Лапер дьо Кабан, посланик на Франция у нас.

В експозицията освен "Мислителят" са включени фрагменти от работата на Роден върху най-епохалното му произведение - "Портите на ада", поръчано му от френското правителство, за която черпи вдъхновение от "Божествена комедия" на Данте и "Цветята на злото" на Шарл Бодлер.

Изложбата ще продължи до 14 септември.

Сподели:

Коментари (0)

„Чудовищният рай“ - Хамбург представи опера, осмиваща образа на Доналд Тръмп

„Чудовищният рай“ - Хамбург представи опера, осмиваща образа на Доналд Тръмп

Творбата изобразява лаком, ненаситен президент-крал, чиито помощници Мики и Тъки са моделирани по подобие на Илон Мъск и Марк Зукърбърг

 Лили Иванова ще пее на 24 май в парижката зала „Олимпия“, после пред „Св. Александър Невски“

Лили Иванова ще пее на 24 май в парижката зала „Олимпия“, после пред „Св. Александър Невски“

По-рано тя обяви датите от тазгодишното си турне. Предвидени са концерти в 13 български града. Първата спирка е на 25 март в Благоевград

Стоян Динков  - един самороден талант, който привлича, интригува, стъписва и изненадва

Стоян Динков - един самороден талант, който привлича, интригува, стъписва и изненадва

Слово при откриването на изложбата на Стоян Динков в ХГ "Георги Машев" в Пазарджик