Пускането на ЛОТ 2 на АМ "Струма” от Дупница до Благоевград е под въпрос, заради спасителните археологически разкопки, които се извършват по трасето на магистралата. Най-вероятно забавянето ще бъде поне три месеца - за това настояват археолозите, заети с проучвания на терена край село Мурсалево.
Учените, които изследват древните селища по трасето на бъдещата магистрала, са убедени, че няма да приключат с разкопките в срок. Държавата им отпусна срок до края на август, за да проучат 10 обекта в участъка Благоевград-Дупница, съобщава Нова ТВ. Те обаче искат още три месеца заради многото древни предмети, открити там.
Археолозите настояват още държавата да им отпусне допълнителни 350 хиляди лева за проучванията. Становището им е изпратено до министъра на културата, който ще го препрати на Пътната агенция.
Още от Арт Фактор
Историческият музей в Котел показва уникални образци на котленски килими, за първи път
Експонатите са дарени, те носят артистични наименования като „Тебриз“, „Розите“, „Лирата“, „Таблите“ и „Къдрави звезди“
Написана с ярост - „Стихотворения – порнографска поема 1968“ вече е на книжния пазар
Един от главните мотиви в творчеството ми е борбата с митологичното съзнание на българина, казва политическият емигрант
Планината Олимп влезе в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
Олимп се превръща в един от малкото обекти в света, вписани като смесено световно наследство заради едновременното си културно и природно значение