8 Юни, 2026

Делото за Панагюрското злато влиза в съда

Делото за Панагюрското злато влиза в съда

В момента безценната находка е притежание на държавата. Според Цветанков  обаче то трябва да бъде частно и да бъде върнато нса  наследниците на братята Дейкови.

Цветанков се изправя срещу Министерството на културата в Софийския окръжен съд. Първото заседание по делото е на 18 март, информира Дарик.

Ищецът се позовава на Закон за старините от 1911 г., който е действал през 1949 г., когато съкровището е открито от братята Дейкови.

Не смятам, че желанието му ще бъде одобрено, заяви директорът на пловдивския археологически музей Костадин Кисьов. Той е призован като заинтересована страна, тъй като съкровището е вписано в инвентара на пловдивската институция.

Цветанков също е подал жалба до ДАНС и прокуратурата, в която иска проверка на историята на златото между 1974  и 1982 г. През този период съкровището е иззето от пловдивския музей от Людмила Живкова, а след 1982 г. вече има подробна информация за неговото местоположение.

 

Сподели:
Касиел Ноа Ашер: Има ли шанс в България да спрем да избиваме изумително талантливите си личности?

Касиел Ноа Ашер: Има ли шанс в България да спрем да избиваме изумително талантливите си личности?

"В Народния Театър трябва да де пробуди съвест, чест и съпротива и най - накрая да настъпи времето на лястовиците?! А колеги?", пише актрисата

Едвин Сугарев представя „Музиката ще ми свети“

Едвин Сугарев представя „Музиката ще ми свети“

Всички стихотворения в новата му стихосбирка  представляват поетични медитации върху музикални творби

Киркоров пак опита да си присвои успеха на Дара, тя го постави на място

Киркоров пак опита да си присвои успеха на Дара, тя го постави на място

"Успехът на този проект е резултат от невероятната работа на „Вирджиния рекърдс“, Кристиан Тарчеа, Ан Джудит Уик, Димитрис Контопулос, Sofia Songwriting Camp, Илиас Кокотос, БНТ, Фредрик Бенке Ридман и Кийша фон Арнолд"

Коментари (0)