13 Януари, 2026

Димитровци разиграват 33 картини на търг за реставрация на пловдивски храм

Димитровци разиграват 33 картини на търг за реставрация на пловдивски храм

За осми пореден път Димитровците  организират коледна разпродажба с наддаване на ценни картини, за да довършат цялостно реставрацията на манастирския комплекс на Джамбаз тепе в Старинен Пловдив.

Сдружение „Свети Димитър" се появява по инициатива на инж. Димитър Георгиев, а идеята чрез търг на произведения на изящното изкуство да се събират средства е на колекционера Димитър Инджов. И тази година той подарява платна от личната си колекция. Всички пари от вечерта колекционерът дарява за каузата, пише “Марица”.

Коледния търг ще се проведе на 20 декември от 17 ч. в зала Пловдив в Новотел Пловдив. Там ще бъдат подредени 33 творби, които  изкуствоведът Вихра Григорова час по-късно ще започне да ги предлага на ценителите. 

На търга ще има картини на  Генко Генков, Валери Стоевски, Вячеслав Есенков, Васко Стоев, Георги Симов, Генко Генков, Георги Божилов-Слона, Дечко Узунов, Енчо Пиронков, Женя Димова, Илия Йончев, Иван Георгиев-Рембранд, Иван Кирков, Иван Ташков, Ицко Мазнев, Йоан Левиев, Красимир Ханджиев, Максим Бояджиев, Митко Пеев, Наполеон АЛеков, Пенчо Паскалев, Румен Манолов, Станимир Видев, Христо Панев, Христо Жеков, Цветана Видева, Цанко Панов, Цанко Панов, Юри Буков. 

Израли сме 33 платна, защото на толкова години е проповядвал и вършил чудеса нашият Господ Бог и по неговия пример се събираме ние, за да свършим едно богоугодно и благочестиво дело, обяснява идеята на сдружението Димитър Инджов. 

Той вярва, че каузата да бъде възкресен за нов живот храма „Свети Димитър" и той да бъде завещан на поколенията като молитвен дом, ще намери повече съмишленици, които ще се впуснат в сериозно наддаване, за да обогатят колекциите си с нови шедьоври и да помогнат на църквата.

 

Сподели:

Коментари (0)

"ЕЛЕНИТЕ" – една история за любовта и поредното изгубено време

"ЕЛЕНИТЕ" – една история за любовта и поредното изгубено време

Проф. Светлозар Игов отказва да бъде хроникьор на събитията и вместо това предлага археология на чувствата – един билдунгс-роман за изграждането на чувствителността, за паметта, меланхолията и платоническата любов

Изгубеният филм, който постави началото - 111 години българско кино

Изгубеният филм, който постави началото - 111 години българско кино

На днешния ден се състои първата публична прожекция на филма „Българан е галант“ на Васил Гендов, който обаче не е съхранен

Връчиха „Златния глобус“ за най-добър актьор на Тимоти Шаламе

Връчиха „Златния глобус“ за най-добър актьор на Тимоти Шаламе

30-годишният Шаламе продължи стремежа си към величие - и към „Оскар“ - като надмина звезди като Леонардо ди Каприо и Джордж Клуни в категорията за най-добър актьор в мюзикъл или комедия