4 Февруари, 2026

Големият Валери Петров с европейска награда

Големият Валери Петров с европейска награда

Отличията бяха връчени лично от евродепутатите Евгени Кирилов и Моника Панайотова, като от името на Валери Петров се яви неговата внучка Ана Хаджимишева.

Тя предаде думите на нейния дядо, който благодари за признанието и се извинява, че не може да присъства лично поради „болестите на старостта“.

Поздравленията си към наградените поднесе лично и президентът Росен Плевнелиев. Той подчерта, че 2013 година е европейската година на гражданите и че диалогът между гражданите, институциите и бизнеса е издигнат на едно съвсем ново ниво.

Европа трябва да познава титани на духовността като акад. Валери Петров и радетели на българщината, като д-р Врабевски, подчерта държавният глава.

Той изтъкна и че акад. Петров ни е дал възможност да се докоснем до Европа още по времето на Студената война.

Колкото повече криворазбрани популисти и националисти шестват из Европа, толкова повече имаме нужда от хора като вас, обърна се той към доктор Милен Врабевски.

Росен Плевнелиев припомни и че патриоти са тези, които обичат родината, а националисти са тези, които мразят различните.

Културният министър Петър Стоянович пък отбеляза, че когато говорим за Европа, Валери Петров и Милен Врабевски много ясно показват къде е мястото на България.

 

Сподели:

Коментари (0)

„Чудовищният рай“ - Хамбург представи опера, осмиваща образа на Доналд Тръмп

„Чудовищният рай“ - Хамбург представи опера, осмиваща образа на Доналд Тръмп

Творбата изобразява лаком, ненаситен президент-крал, чиито помощници Мики и Тъки са моделирани по подобие на Илон Мъск и Марк Зукърбърг

 Лили Иванова ще пее на 24 май в парижката зала „Олимпия“, после пред „Св. Александър Невски“

Лили Иванова ще пее на 24 май в парижката зала „Олимпия“, после пред „Св. Александър Невски“

По-рано тя обяви датите от тазгодишното си турне. Предвидени са концерти в 13 български града. Първата спирка е на 25 март в Благоевград

Стоян Динков  - един самороден талант, който привлича, интригува, стъписва и изненадва

Стоян Динков - един самороден талант, който привлича, интригува, стъписва и изненадва

Слово при откриването на изложбата на Стоян Динков в ХГ "Георги Машев" в Пазарджик