11 Февруари, 2026

Граждани с петиция за "Евровизия 2016", искат ревизия на конкурса

Граждани с петиция за "Евровизия 2016", искат ревизия на конкурса

Граждани на различни европейски страни изразяват възмущението си от начина, по който се реши кой да спечели първото място на тазгодишния конкурс "Евровизия 2016".

Петиция с искане да се преразгледат резултатите от международния конкурс за песен "Евровизия - 2016" се появи на сайта Change.org, съобщава РИА "Новости", цитирана от "24 часа". За момента обръщението към организаторите на "Евровизия" е подписано вече от повече от 29 000 души от необходимите 35 000. За автор на петицията се сочи жителя на Ереван Артур Оганесян, но тя е подкрепена от граждани на Великобритания, Франция, Германия, Испания, Австралия, Сърбия, Швеция, Русия, Украйна и други страни.

"Ние разбираме, че гласуването на жури и аудитория - това е тежък и емоционален процес, но броят на подписалите се по тази петиция показва, че мнозина са убедени в това, че победител тази година в конкурса стана не този, който трябваше да спечели", казва авторът на обръщението.

Испанецът Кристиан Гаридо от Мадрид също направи своя петиция в сайта Change.org, в която призовава Испания да се откаже от участие в "Евровизия - 2017". По думите му тази година финалът на конкурса в Стокхолм е бил "подигравка" и на половин Европа е станало ясно, че резултатите се определят от "политически интереси". "Доволни ли сте от резултатите от "Евровизия - 2016", пита той. "Испания не трябва да участва през 2017, за да видят и разберат всички колко сме възмутени" пише още авторът на обръщението.

Германски потребители на портала "OpenPetition" призовават страната си да се откаже от участие в "Евровизия". По думите на автора на една от петициите, "това състезание се провежда не на художествено ниво, а отразява само политическите ветрове".

Французите също започнаха подписка за уволнение на водещата, която коментираше финала на "Евровизия" по канал "France 2".

Сподели:

Коментари (0)

8 номинации за ИКАР 2026 отидоха при артисти от театър "Иван Вазов"

8 номинации за ИКАР 2026 отидоха при артисти от театър "Иван Вазов"

В категория „Водеща мъжка роля“ беше номиниран Пламен Димов за силното си представяне в ролята на Леоне в спектакъла „Глембаеви“. Спектакълът е от Мирослав Кърлежа с режисьор Ивица Булян.

Необичайна изложба разказва как предците ни са лекували душата, за да спасят тялото

Необичайна изложба разказва как предците ни са лекували душата, за да спасят тялото

От магически хляб до сребърни амулети: Етнографският музей в Пловдив разкрива тайните на народната медицина и борбата с болестите, които се хранят от страха

Руски съд забрани книга на Михаил Ходорковски, обяви я за „екстремистка"

Руски съд забрани книга на Михаил Ходорковски, обяви я за „екстремистка"

Руските власти преди това обявиха опозиционера Ходорковски за „чуждестранен агент“ и започнаха дело срещу него за организиране на „терористична общност“ поради участието му в Антивоенния комитет на Русия