6 Април, 2026

"Киномания" превзема София през ноември

"Киномания" превзема София през ноември

Националния дворец на културата  ще бъде домакин на традиционния фестивал "Киномания" 2015. Събитието се открива на 12 ноември ще продължи 17 дни. 

Акцент на феста, за разлика от предишни години, ще бъде българското кино, а първият филм, с който ще бъде открит културния форум е лентата „Каръци“ на Ивайло Христов.

„Изключителна отговорност е да откриеш „Киномания“. Филмът ще се срещне за първи път със софийска публика. Прожекцията ще е само едни и се надявам да е на ниво“, каза актьорът по време на представянето на филмите, които ще бъдат представени тази година.

Другият български представител на фестивала е „Животът е безкраен танц“. Това е филм за поколението, което остана да живее в България, споделят продуцентите на лентата и допълват, че „животът е един танц, в който не трябва да се ритаме и да се настъпваме, а да живеем в хармония“

"Аз съм ти" е друг български филм, на който киноманите ще могат да се насладят. Това е първата прожекция на филма в София . Любопитно е, че той е превеждан на 9 езика, като специално за него са правени субститри на японски и китайски.

Столичани и гостите на града ще могат да изгледат и "Докато Ая спеше". Това е единственият български филм, който ще има повече от една прожекции в рамките на „Киномания“.

"Жената на моя живот" на Антоний Тончев също е в програмата на фестивала.

„Филмът се развива от части извън България. Главният артист е кюрд, а главната актриса е Виолета Марковска. Това е една копродукция с две големи международни награди“, споделя Тончев.

За първи път на фестивала ще има и българска пълнометражна анимация. Това е „Пук“ на Анри Кулев, който е правен по едноименната творба на Валери Петров. Това е първата пълнометражна анимация в българската коноиндустрия от 35 години насам.

„Филмът има и английска версия, която е направена от Бен Крос и е най-добрата английска версия на български филм, която е правена някога“, разказва създателят ѝ.

Два български документални филма също ще са част от „Киномания“ тази година. „Катя Паскалева. Последната роля“ и "Усмивките на българските кинокомедии".

Публиката ще има може да гледа и много американски филми, сред които изпъкват заглавията "Почти нормален" на Уди Алън,"Стив Джобс" с участието на Майкъл Фасбендър и "Rock the Kasbah” с участието на Брус Уилис.

„Киномания“ ще предложи и редица френски заглавия. Ще има и много премиери от европейското кино. Ще бъдат излъчвани и филми на кулинарна тематика. Организаторите обясняват, че "кулинарното кино" ще може да се гледа само от хората, които по време на прожекциите хапват и пийват.

Сподели:

Коментари (0)

Изповед на Михаил Белчев: Палав бях, но не ми личеше с тази ангелска муцунка..

Изповед на Михаил Белчев: Палав бях, но не ми личеше с тази ангелска муцунка..

"Една песен е сълза. Аз ако не я видя тая сълза в окото на този, който е срещу мен, аз винаги търся очите на този, който е срещу мен…"

Гостуването на путиниста Репин у нас като "Специална културна операция“ – защо точно в България? 

Гостуването на путиниста Репин у нас като "Специална културна операция“ – защо точно в България? 

За повече от четири години война Кремъл вече „загуби“ най-важните си генерали в областта на изкуството, а Вадим Репин е един от малкото, чиито ангажименти на Запад все още не са напълно прекратени, за да пере имиджа на руския режим. Първо идва „Великата руска култура“, а след това идват руските ботуши

Откриват изложба на самородни минерали в Музея на Земята и хората

Откриват изложба на самородни минерали в Музея на Земята и хората

Посетителите имат възможност не само да разгледат, но и да закупят впечатляващи образци – от обработени български минерали до редки находки от цял свят