По думите му сега министерството е изправено пред проблема не толкова как да побутваме напред проекта "Български Лувър", а как да го спасим, каза още министърът.
Стоянович подчерта, че големият проблем с бъдещия “български Лувър” е дали ще имаме един или два музея - досега това не е ясно. Освен това не е възможно в този музей да влезе в момента и една картина, защото има влага от предшестващия ремонт. И за капак има един престъпен договор между министерството и заведението "Планет", сключен за 10 години, при наем 3000 лева на месец.
Министърът подчерта, че ремонтните работи са към своя край, а не е ясно какво ще има там и при каква организация на дейностите - абсурд, който по думите му не е виждал в живота си, добави той.
По думите му сега трябва да се реши дали бъдещата Национална художествена галерия ще има едно или две тела, не е ясно и откъде ще се намерят средства за обзавеждането на музея и галерията, което никак не е малко като сума - между 8 и 12 млн. лева, по мнение на експертите.
Ще се опитаме да привлечем и европейски средства за този проект, което става бавно, но съм убеден, че трябва да ускорим работата, смята министърът. Ако успеем да се справим с тези проблеми реалният срок за отварянето на бъдещата Национална художествена галерия може да е през есента на 2014 година, е мнението на Петър Стоянович.
Още от Арт Фактор
АСБ: Спрете поетичната награда на името на антибългарина Вапцаров - необходим е обществен дебат
Министерството на културата трябва да обясни как авторът на „Моторни песни“ може да бъде обявен за обединяващ патрон на българската поезия, докато политическите и литературните аспекти на биографията му служат за оспорване на българската историческа и културна принадлежност на хората от Пиринска Македония
Созопол отново отваря врати за празниците на изкуствата "Аполония"
Тази година в програмата са включени над 70 събития от областта на музиката, театъра, литературата, киното и изобразителното изкуство.
В Черни Вит ще се проведе 7-ми Национален и 45-ти общински фолклорен събор „От Тимок до Вита“
Културното събитие се провежда под надслов "Празник на народното творчество", като идеята е да се представи фолклора на с. Черни Вит