22 Декември, 2025

Никита Михалков ще създава евразийскаи награди за кино, аналог на "Оскар"-ите

Никита Михалков ще създава евразийскаи награди за кино, аналог на "Оскар"-ите

Председателят на руския Съюз на кинематографистите Никита Михалков призова за създаването на филмови награди на държавите-членки в БРИКС, които да са аналог на наградите "Оскар", предаде Интерфакс.

По думите му той вече е повдигнал въпроса за създаването на тази награда в разговор със свои колеги от Индия и Китай и че предложението е било прието с голям ентусиазъм.

"Тази награда трябва да се обсъди от евразийска академия, представителите на страната ни, Китай, Индия и т.н. Членове на страните, които са част от евразийския свят", каза Михалков по време на пленарното заседание на Управителния съвет на Съюза на кинематографистите в Русия днес.

Михалков е добавил, че "днес има някои табута, стена срещу нашата култура", и подобна награда би била "противотежест" на тази тенденция.

"Бихме искали да се чува още един глас в света. Гласът на тези, които живеят от другата страна на океана", е заявил Михалков.

Организацията БРИКС включва Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка.

Сподели:

Коментари (0)

Коледен концерт на българския хор "Булгапея" в театър "La Monnaie" в Брюксел

Коледен концерт на българския хор "Булгапея" в театър "La Monnaie" в Брюксел

"Направихме много хубав концерт в Кметството на Брюксел. Тогава се влюбих в българските гласове, защото те са много дълбоки", сподели световноизвестният белгийски пианист и композитор Даниел Верстапен, който си партнираше с българските изпълнителки

Вълшебна коледна работилница за деца и родители отварят в природонаучния музей в Пловдив

Вълшебна коледна работилница за деца и родители отварят в природонаучния музей в Пловдив

Малките творци ще се превърнат в помощници на Дядо Коледа, като декорират еленски рогца или стъклени камбанки – празнични сувенири, които ще отнесат у дома

Културен преврат: Тръмп превзе Центъра за изкуства "Кенеди" и добави името си към него

Културен преврат: Тръмп превзе Центъра за изкуства "Кенеди" и добави името си към него

След масови чистки и самоназначение за председател, Доналд Тръмп сложи името си до това на Джон Кенеди, докато продажбите на билети се сринаха наполовина