16 Януари, 2026

Обявяват фаворитите за културна столица

Обявяват фаворитите за културна столица

 В 17:30 ч. в галерия „Средец” на Министерство на културата международното жури ще обяви решението си. На събитието ще присъства и министърът на културата доц. д-р Мартин Иванов, който ще поздрави представителите на градовете финалисти Варна, Велико Търново, Пловдив и София, които вложиха много усилия в подготовката на своите проекти за конкурса.

Вчера и днес Международното жури заседава в София, за да избере най-добрата кандидатура в конкурса. за Европейска столица на културата 2019. Председателят на журито Стийв Грийн ще съобщи името на българския град, който експертното жури ще препоръча да бъде номиниран за Европейска столица на културата 2019.

Журито, което ще реши кой град-кандидат е подготвил най-добра програма за 2019 година, е съставено от 13 изявени международни и български експерти в областта на културата и в управлението на големи културни проекти. Според правилата 7 от членовете на журито са избрани от европейските институции, а останалите 6 са българи, уточняват от министерството на културат.

След събеседване с представителите на градовете-кандидати и въз основа на критериите за Европейска столица на културата, журито изготвя доклад относно всички кандидатури и препоръчва само един град за Европейска столица на културата 2019. Основните принципи при оценяването на предложената културна програма от градовете- кандидати са следните: тя да привлича гражданското участие, чуждестранните туристи, както и да стимулира европейското културно сътрудничество. Важно е също предложената програма да е устойчива, изпълнима и да стимулира дългосрочно културното и социално развитие на града.

В периода от 29 август до 2 септември 2014 г. делегатите, излъчени от международното жури, посетиха градовете-кандидати, за да се запознаят на място със свършената работа и подготовката на кандидатурите. На 29 август т.г. делегатите посетиха София, след това на 30 август бяха в Пловдив, на 1 септември – във Варна, а на 2 септември посетиха и Велико Търново.

На редовното заседание на Съвета на ЕС през май 2015 г. министрите на културата ще вземат и окончателното решение за определяне на българския град, който да носи титлата „Европейска столица на културата“ през 2019 г. 

Сподели:

Коментари (0)

"ЕЛЕНИТЕ" – една история за любовта и поредното изгубено време

"ЕЛЕНИТЕ" – една история за любовта и поредното изгубено време

Проф. Светлозар Игов отказва да бъде хроникьор на събитията и вместо това предлага археология на чувствата – един билдунгс-роман за изграждането на чувствителността, за паметта, меланхолията и платоническата любов

Изгубеният филм, който постави началото - 111 години българско кино

Изгубеният филм, който постави началото - 111 години българско кино

На днешния ден се състои първата публична прожекция на филма „Българан е галант“ на Васил Гендов, който обаче не е съхранен

Връчиха „Златния глобус“ за най-добър актьор на Тимоти Шаламе

Връчиха „Златния глобус“ за най-добър актьор на Тимоти Шаламе

30-годишният Шаламе продължи стремежа си към величие - и към „Оскар“ - като надмина звезди като Леонардо ди Каприо и Джордж Клуни в категорията за най-добър актьор в мюзикъл или комедия